Odporne, trwałe i elastyczne: jak się ochronić w ciężkich warunkach pracy?

Bezpieczeństwo w miejscu pracy to kluczowa sprawa. Zapewnić je trzeba wszystkim pracownikom, zwłaszcza tym, którzy wykonują swoje obowiązki w trudnych czy potencjalnie szkodliwych warunkach. W tym celu niezbędna jest wysokiej jakości odzież ochronna BHP.

Wysokie lub niskie temperatury, iskry i płomienie, wyładowana elektrostatyczne, smary i oleje, niebezpieczne substancje chemiczne bądź biologiczne, ciężkie lub ostre przedmioty, śliskie powierzchnie… to tylko niektóre z czynników sprawiających, że warunki pracy na licznych stanowiskach są trudne, a bywają wręcz potencjalnie groźne dla zdrowia. Zapewnieniu pracownikom bezpiecznego i komfortowego wykonywania obowiązków nawet w bardzo ciężkich warunkach służy przestrzeganie norm i procedur, jak również odzież BHP.

Odzież ochronna – funkcja i rodzaje

Odzież BHP potrzebna jest po to, aby zapobiec zabrudzeniu, uszkodzeniu czy zniszczeniu własnych ubrań pracownika – jest to główne zadanie stroju roboczego. Niektóre jej rodzaje muszą również zapewnić bezpieczeństwo, chroniąc ciało pracownika lub poszczególne jego części przed szkodliwymi warunkami, jakie panują na danym stanowisku pracy – wówczas mówimy o odzieży ochronnej BHP. Zaliczają się do niej ubrania oraz akcesoria chroniące pracowników przed różnymi zagrożeniami w miejscu pracy. Produkty takie jak kurtki, spodnie, rękawice, buty robocze, okulary ochronne czy maseczki są niezbędne tam, gdzie wymagana jest osłona przed substancjami chemicznymi, wysoką lub niską temperaturą, wodą/innymi cieczami czy zanieczyszczeniami. Najczęściej różne rodzaje odzieży ochronnej wykorzystuje się w takich branżach, jak:

– budownictwo;

– przemysł ciężki;

– rolnictwo;

– medycyna.

Wśród odzieży ochronnej i roboczej wyróżnić możemy:

1) kurtki;

2) spodnie;

3) kombinezony;

4) koszule robocze;

5) bluzy robocze;

6) kamizelki odblaskowe;

7) rękawice ochronne i robocze;

8) buty;

9) czapki;

10) okulary ochronne;

11) maseczki ochronne;

12) słuchawki ochronne;

13) pasy biodrowe;

14) ochraniacze na kolana;

15) opaski, przepaski i inne elementy odblaskowe.

Poszczególne typy ubioru roboczego/ochronnego nadawać się modą do wielokrotnego użytku, ale są też modele wyłącznie do jednorazowego wykorzystania (stosowane np. w branży medycznej). Odzież robocza może być uniwersalna, czyli nadająca się do zastosowania w wielu branżach, bądź specjalistyczna, przeznaczona dla osób wykonujących określone prace.

Odzież BHP – cechy

Odzież robocza i ochronna BHP powinna być dostosowana do potrzeb danego stanowiska pracy i panujących tam warunków. Oczywiście spełniać musi wszelkie normy i wymogi prawa krajowego oraz unijnego, a także te określone w regulaminie wewnętrznym firmy. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego ją wykonano. Odznaczać się on musi wysoką jakością i trwałością, jak również odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Świetnym przykładem jest rękawica antyprzecięciowa, chroniąca dłoń przed skaleczeniami i innymi urazami, a jednocześnie zapewniając wysoki komfort użytkowania.

Inną istotną cechą odzieży ochronnej roboczej jest elastyczność – ubiór nie może ograniczać swobody ruchów. Z tego samego powodu musi być dobrze dopasowany do ciała, czyli ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Oczywiście, liczy się również wygoda i funkcjonalność – pracownik każdego dnia spędzał będzie w odzieży BHP długie godziny, powinna więc ona nie tylko osłaniać jego ciało, ale też pomagać mu w pracy, choćby dzięki licznym kieszeniom czy innym elementom wyposażenia.

Najnowsze

Co w Krakowie