Bezpieczeństwo w miejscu pracy to kluczowa sprawa. Zapewnić je trzeba wszystkim pracownikom, zwłaszcza tym, którzy wykonują swoje obowiązki w trudnych czy potencjalnie szkodliwych warunkach. W tym celu niezbędna jest wysokiej jakości odzież ochronna BHP.
Wysokie lub niskie temperatury, iskry i płomienie, wyładowana elektrostatyczne, smary i oleje, niebezpieczne substancje chemiczne bądź biologiczne, ciężkie lub ostre przedmioty, śliskie powierzchnie… to tylko niektóre z czynników sprawiających, że warunki pracy na licznych stanowiskach są trudne, a bywają wręcz potencjalnie groźne dla zdrowia. Zapewnieniu pracownikom bezpiecznego i komfortowego wykonywania obowiązków nawet w bardzo ciężkich warunkach służy przestrzeganie norm i procedur, jak również odzież BHP.
Odzież ochronna – funkcja i rodzaje
Odzież BHP potrzebna jest po to, aby zapobiec zabrudzeniu, uszkodzeniu czy zniszczeniu własnych ubrań pracownika – jest to główne zadanie stroju roboczego. Niektóre jej rodzaje muszą również zapewnić bezpieczeństwo, chroniąc ciało pracownika lub poszczególne jego części przed szkodliwymi warunkami, jakie panują na danym stanowisku pracy – wówczas mówimy o odzieży ochronnej BHP. Zaliczają się do niej ubrania oraz akcesoria chroniące pracowników przed różnymi zagrożeniami w miejscu pracy. Produkty takie jak kurtki, spodnie, rękawice, buty robocze, okulary ochronne czy maseczki są niezbędne tam, gdzie wymagana jest osłona przed substancjami chemicznymi, wysoką lub niską temperaturą, wodą/innymi cieczami czy zanieczyszczeniami. Najczęściej różne rodzaje odzieży ochronnej wykorzystuje się w takich branżach, jak:
– budownictwo;
– przemysł ciężki;
– rolnictwo;
– medycyna.
Wśród odzieży ochronnej i roboczej wyróżnić możemy:
1) kurtki;
2) spodnie;
3) kombinezony;
4) koszule robocze;
5) bluzy robocze;
6) kamizelki odblaskowe;
7) rękawice ochronne i robocze;
8) buty;
9) czapki;
10) okulary ochronne;
11) maseczki ochronne;
12) słuchawki ochronne;
13) pasy biodrowe;
14) ochraniacze na kolana;
15) opaski, przepaski i inne elementy odblaskowe.
Poszczególne typy ubioru roboczego/ochronnego nadawać się modą do wielokrotnego użytku, ale są też modele wyłącznie do jednorazowego wykorzystania (stosowane np. w branży medycznej). Odzież robocza może być uniwersalna, czyli nadająca się do zastosowania w wielu branżach, bądź specjalistyczna, przeznaczona dla osób wykonujących określone prace.
Odzież BHP – cechy
Odzież robocza i ochronna BHP powinna być dostosowana do potrzeb danego stanowiska pracy i panujących tam warunków. Oczywiście spełniać musi wszelkie normy i wymogi prawa krajowego oraz unijnego, a także te określone w regulaminie wewnętrznym firmy. Bardzo ważny jest materiał, z jakiego ją wykonano. Odznaczać się on musi wysoką jakością i trwałością, jak również odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Świetnym przykładem jest rękawica antyprzecięciowa, chroniąca dłoń przed skaleczeniami i innymi urazami, a jednocześnie zapewniając wysoki komfort użytkowania.
Inną istotną cechą odzieży ochronnej roboczej jest elastyczność – ubiór nie może ograniczać swobody ruchów. Z tego samego powodu musi być dobrze dopasowany do ciała, czyli ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny. Oczywiście, liczy się również wygoda i funkcjonalność – pracownik każdego dnia spędzał będzie w odzieży BHP długie godziny, powinna więc ona nie tylko osłaniać jego ciało, ale też pomagać mu w pracy, choćby dzięki licznym kieszeniom czy innym elementom wyposażenia.