Wielkimi krokami zbliża się odpust Emaus w Krakowie. Tegoroczna edycja wyjątkowo zostanie zorganizowana przy Błoniach. Powodem przenosin jest remont ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej.
Co roku stragany pojawiały się w pobliżu pętli na Salwatorze i mostu na Rudawie. Tym razem będzie inaczej. Odpustowe kramy staną na alejkach pieszo-rowerowych od strony al. 3 maja.
− Miasto, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, nie zrezygnowało z tak popularnego sposobu świętowania poniedziałku wielkanocnego i podjęło decyzję o organizacji 1 kwietnia jarmarku odpustowego przy krakowskich Błoniach. Nie bez wpływu na wybór lokalizacji pozostaje fakt, że odwiedzający kramy nadal będą mogli przespacerować się wzdłuż Rudawy i odwiedzić kopiec Kościuszki – podkreśla organizator wydarzenia, Krakowskie Forum Kultury.
Historia odpustu Emaus w Krakowie sięga aż średniowiecza. Jednak atmosfera kolorowego jarmarku, jaką znamy z obecnych edycji wydarzenia, ukształtowała się w XIX wieku. Była to okazja do sprzedaży słodyczy i tradycyjnych zabawek ludowych, m.in. figurek, popularnych dekoracji wielkanocnych, pisanek czy charakterystycznych dla Krakowa drzewek emausowych rzeźbionych w drewnie i ozdabianych drewnianymi ptaszkami oraz kolorowymi kwiatami.
Od 2022 roku urząd miasta zapowiedział walkę z plastikową tandetą. Wprowadzono regulamin, który zakazuje sprzedaży figurek z żydem, oraz innych, negatywnie kojarzących się przedmiotów.
Patrycja Bliska