Odwołać, czy nie? Rząd podzielony ws. ŚDM

Musisz przeczytać

– Nie można tego wykluczyć – tak o pomyśle odwołania Światowych Dni Młodzieży, które pod koniec lipca mają odbyć się w Krakowie, mówi Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Nikt takiego zamiaru nie ma, ani nie myśli, by cokolwiek odwoływać – odpowiada wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński. Brak wspólnego stanowiska rządu, to odpowiedź na zamachy do których doszło w Brukseli. Tymczasem Polska policja zbroi się i ogłasza zakupy kilkudziesięciu sztuk dodatkowej broni, która ma pomóc w lepszym zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży. Koszty idą w miliony.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji doszło w ostatnich dniach do spotkania na którym koordynatorzy służb ratunkowych i służb specjalnych rozmawiali o przygotowaniach do szczytu NATO oraz Światowych Dni Młodzieży. Wiceminister Zieliński zapewniał po spotkaniu, że wszystkie działania postępują zgodnie z planem i nie ma żadnych obaw o zabezpieczenie obu wydarzeń.

Ministerstwo ma już gotowy projekt przywrócenia tymczasowej kontroli na granicach w dniach od 4 lipca do 2 sierpnia. Ma to uszczelnić system identyfikacji i pozwolić na lepszą kontrolę osób, które wjeżdżają na teren Polski z myślą o uczestniczeniu w Światowych Dniach Młodzieży. Trwają również prace nad ustawą antyterrorystycznej, która – jak podkreślił wiceminister Zieliński: „Ta ustawa nie będzie zawierała nowego katalogu uprawnień, ale zapewni lepszą koordynację służb i środków jakimi dysponują”.

Wielkie dozbrajanie policji

Komenda Główna Policji również przygotowuje się do zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży i szczytu NATO, który będzie odbywał się w Warszawie. W sumie policja wyda na ten cel blisko 70 mln złotych. Na tę kwotę składa się doposażenie policji w nowy sprzęt, koszty paliwa, zakwaterowania i wyżywienia policjantów, którzy będą brali udział w zabezpieczeniu obu wydarzeń. Na liście zakupów Komendy Głównej Policji znalazło się m.in. 60 karabinków i pistoletów maszynowych oraz pięć kompletów karabinów snajperskich z profesjonalnym systemem celowniczym. Policja planuje również zakup specjalistycznych hełmów, które mogą zostać wyposażone dodatkowo w system noktowizyjny. Wśród przetargów ogłoszonych przez KGP znajduje się również zakup nowoczesnych urządzeń do zakłócania sygnału detonatorów bomb, wykrywaczy materiałów wybuchowych oraz specjalnych robotów pirotechnicznych. W sumie Komenda Główna Policji rozpisała już 13 przetargów zakupowych.

Wciąż nie poznaliśmy jednak szczegółów dotyczących zabezpieczenia Krakowa w czasie Światowych Dni Młodzieży. Z dnia na dzień rośnie grono mieszkańców, którzy są przeciwni organizacji imprezy w stolicy Małopolski. Obawy o odpowiednie zabezpieczenie bezpieczeństwa mieszkańców i uczestników ŚDM mają również politycy o czym pisaliśmy tutaj. W ostatnich dniach zwracaliśmy również uwagę na brak odpowiedniego przygotowania i obawy samych policjantów, którzy do tej pory nie poznali szczegółowego planu działania w czasie Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie w dniach 26-31 lipca.

(pt)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca