Ogród jak lekarstwo. Zieleń przy „Żeromskim” doczeka się rewitalizacji

Po zakończeniu kompleksowego remontu oddziałów Szpitala im. Stefana Żeromskiego przyszedł czas na rewitalizację przyszpitalnej zieleni. Gotowe są już koncepcje ogrodów „Żeromskiego”, przygotowane przez specjalistów z Uniwersytetu Rolniczego.

Pomysły na zagospodarowanie i rewitalizację terenów zielonych wokół szpitala zakładają powstanie rabat kwiatowych, nasadzenia nowych krzewów, ozdobnych traw oraz łąk kwietnych, naturalnie łączących przyszpitalną zieleń z Łąkami Nowohuckimi, a także budowę strefy terapii i relaksu z miejscem do zabaw z dziećmi oraz punktu widokowego, z którego będzie można podziwiać nowohucki krajobraz.

Choć przy szpitalu zieleni nie brakuje – jest jej aż 13 ha – to jest ona chaotyczna, niekoniecznie prawidłowo i systematycznie pielęgnowana, brakuje też ławek, lamp czy alejek spacerowych.

Zdaniem prof. Piotra Murasa z Katedry Dendrologii i Architektury Obrazu w UR, tereny wokół „Żeromskiego” mają duży potencjał, dlatego możliwe będzie stworzenie miłego, estetycznego, a przede wszystkim funkcjonalnego i reprezentacyjnego miejsca, z którego będą mogli korzystać pacjenci. – Ogród stanie się lekarstwem na wszelkie choroby – przekonuje.

Autorskie koncepcje powstały w oparciu o podpisaną w 2016 roku umowę pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym a Szpitalem Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego. W Katedrze Dendrologii i Architektury Krajobrazu pod opieką promotorów: dr hab. inż. Piotra Muras, dr inż. Magdaleny Kulig i dr inż. Magdaleny Nawrotek wykonano inżynierskie i magisterskie prace dyplomowe polegające na szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej i ocenie stanu terenów zieleni, a także opracowaniu koncepcji zagospodarowania oraz rewitalizacji terenów zieleni wokół obiektów szpitala. Wykonane prace i koncepcje nie skutkowały obciążeniem finansowym szpitala.

Obecnie w placówce trwa remont i modernizacja Oddziału Dermatologicznego i Obserwacyjno – Zakaźnego oraz budynku administracyjnego, a za kilka miesięcy rozpoczną się prace w kolejnych obiektach szpitalnych. Dyrektor szpitala Jerzy Friediger zapewnia, że jak tylko remonty się skończą przyjdzie czas na rewitalizację zieleni. Nastąpi to nie wcześniej niż za półtora roku. Pieniądze na ten cel są już zabezpieczone.

Najnowsze

Co w Krakowie