Ogromne zainteresowanie zaświadczeniami o prawie do głosowania

O wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania w drugiej turze można się starać do 10 lipca. Ale nie warto z tym zwlekać do ostatniej chwili, bo zainteresowanie uzyskaniem takiego dokumentu jest ogromne. W Krakowie składający elektronicznie wnioski teraz, po odbiór zaświadczenia o prawie do głosowania mogą zgłosić się dopiero za tydzień. A przed budynkami Urzędu Miasta, gdzie wydawane są zaświadczenia, ustawiają się długie kolejki.

Już przed pierwszą turą wyborów prezydenckich wielu krakowian wystąpiło o zaświadczenie o prawie do głosowania. Przed drugą turą może być ich jeszcze więcej, bo zaczął się właśnie sezon urlopowy i wielu krakowian wyjeżdża na wakacje. Świadczą to tym coraz większe kolejki przed budynkami Urzędu Miasta.

Ale nie tylko kolejki dowodzą dużego zainteresowania drugą turą. – Właśnie złożyłem wniosek o wydanie zaświadczenia drogą elektroniczną i otrzymałem informację, że po odbiór mogę zgłosić się dopiero za tydzień – opowiada nam jeden z krakowian.

Gdzie po zaświadczenie

Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć w Urzędzie Miasta Krakowa w godzinach od 7.40 do 15.30:
• dla mieszkańców dzielnic I—VII: Centrum Administracyjne, Al. Powstania Warszawskiego 10,
• dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
• dla mieszkańców dzielnic XIV—XVII: os. Zgody 2.

Ważne informacje

Osoby, które pobrały zaświadczenie o prawie do głosowania na 28 czerwca, dostali także taki dokument na drugą turę 12 lipca. Jeśli go zgubili lub zniszczyli, nie będą mogli zagłosować w drugiej turze.

O zaświadczenie powinni się postarać nie tylko wyjeżdżający z Krakowa na wakacje. Jeśli ktoś dopisał się do spisu wyborców w jakimś miejscu, a 12 lipca będzie gdzie indziej, musi wziąć zaświadczenie, by móc zagłosować.

W takiej samej sytuacji są osoby, które 28 czerwca głosowały w szpitalu, domu pomocy społecznej czy więzieniu. Jeśli 12 lipca wyjdą ze szpitala lub z aresztu, mogą głosować tylko z zaświadczeniem (nadal będą bowiem w spisach w obwodach zamkniętych).

Wnioski odpisanie do spisu wyborców można składać do 7 lipca.

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie