Ogromny niewybuch w łyżce koparki

Fot. malopolska.policja.gov.pl

Gdyby ten pocisk artyleryjski z czasów II wojny światowej wybuchł pod koparką, zniszczenia byłyby ogromne. Wykopany niewybuch był jednym z największych, na jakie natrafiono w ostatnich latach w Małopolsce.

„W ostatni dzień wakacji pracownik dużej koparki, podczas pracy w kopalni kruszywa w Bobrownikach Wielkich wykopał potężny niewybuch. Jak się okazało był to pocisk artyleryjski armatohaubicy”- informuje małopolska policja.

W poniedziałek 31sierpnia 2020 roku, tuż po godzinie 13 operator dużej koparki kopalni kruszywa w Bobrownikach Wielkich wykopał potężny niewybuch pochodzący najprawdopodobniej z czasów II wojny. Na miejsce wyzwano policjantów z Żabna oraz zespół minersko-pirotechniczny z Tarnowa.

O odkryciu zostali powiadomieni również saperzy z Rzeszowa, którzy po otrzymaniu zgłoszenia niemal natychmiast zjawili się w Bobrownikach. To oni określili niewybuch jako pocisk artyleryjski armatohaubicy kalibru 300 milimetrów i długości 1200 milimetrów. Jego zasięg rażenia to promień około 500 metrów.

Fot. malopolska.policja.gov.pl

Ponieważ pocisk został wykopany na terenie kopalni i nie było w pobliżu żadnych zabudowań, nie było konieczności ewakuacji. Pocisk został zabezpieczony przez saperów i wywieziony na poligon, gdzie został bezpiecznie zneutralizowany.

Jest to największy niewybuch, jaki został odnaleziony w regionie tarnowskim w ostatnich latach.

Policjanci przypominają o właściwym zachowaniu przy znalezieniu takich niebezpiecznych przedmiotów. „Nigdy samodzielnie nie próbujmy dotykać, sprawdzać oraz przenosić tego typu znalezisk. Do naszych obowiązków należy jedynie oznaczyć takie miejsce, by skierować tam patrol Policji” – przestrzegają policjanci.

(red)

Zobacz także