Okolicznościowa tablica na Drodze Królewskiej. Z okazji 45. rocznicy wpisu centrum Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

Musisz przeczytać

Na dawnej Drodze Królewskiej, pomiędzy Bramą Floriańską a Barbakanem została umieszczona okolicznościowa tablica upamiętniająca historyczny wpis. 

Tablicę z charakterystycznym emblematem światowego dziedzictwa można oglądać od dzisiaj. Obiekt w założeniu stanowi uzupełnienie oznakowania wpisu Krakowa na listę.

Miejsce na tablicę upamiętniającą wpis zostało wybrane nieprzypadkowo. Teren pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską to główny, reprezentacyjny wjazd do Starego Miasta i ważny przystanek na historycznej Drodze Królewskiej łączącej Kleparz z Wawelem. Tablica przypominać będzie zasięg wpisu, dodatkowo podkreślając znaczenie, jakie ma dla Krakowa obecność na znanej na całym świecie liście.

Przypomnijmy – we wrześniu 1978 roku podczas swojego pierwszego posiedzenia Komitet Światowego Dziedzictwa podjął decyzję o wpisaniu historycznego centrum Krakowa na listę miejsc o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa świata. Kraków wraz z pobliską Kopalnią Soli w Wieliczce był jednym z pierwszych 12 miejsc w tym prestiżowym zestawieniu. Co ważne i precedensowe, na listę wpisano nie pojedyncze obiekty, ale cały zespół miejski obejmujący Wawel, Stare Miasto, dawne przedmieście Stradom i miasto królewskie Kazimierz.

Historyczny wpis był ukoronowaniem wieloletnich starań środowiska polskich konserwatorów, zabiegających o uwagę polskiej i światowej opinii publicznej dla zabytków Krakowa niszczejących w wyniku polityki ówczesnych władz. Decyzja sprzed 45 lat uruchomiła niezwykłą społeczną energię i położyła podstawy pod istniejące do dziś programy rewaloryzacji zabytkowych obiektów. Miasto zmieniło się w tym czasie nie do poznania.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca