Okradli skarb państwa na 20 mln zł. Działali pod przykrywką zakładu meblowego

Musisz przeczytać

34 osoby zostały oskarżone o nielegalną produkcję i wprowadzenie na rynek wyrobów tytoniowych i alkoholu. Straty Skarbu Państwa wyniosły około 20 milionów złotych.

Straż graniczna, prokuratura i CBŚ ujawniły działalność dwóch powiązanych ze sobą grup przestępczych zajmujących się produkcją oraz wprowadzaniem na rynek nielegalnych wyrobów akcyzowych. Zarzuty usłyszało łącznie 34 osoby. Szacuje się, że w wyniku przestępczej działalności Skarb Państwa stracił ok 20 milionów złotych.

Nielegalny proceder prowadzony był na terenie Krakowa, Bochni, Niepołomic oraz mniejszych miejscowości powiatu krakowskiego, wielickiego, bocheńskiego oraz sanockiego.

– Grupa przestępcza działała według określonego schematu ze szczegółowo przyjętym podziałem ról. Zajmowała się skupem, magazynowaniem i wytwarzaniem wyrobów tytoniowych, które następnie sprzedawała. Nielegalny surowiec, w postaci liści tytoniu, przetwarzany w ramach przestępczej działalności, sprowadzany był do Polski z Niemiec i Czech. Członkowie grupy zajmowali się również obrotem alkoholem etylowym oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy skarbowej – podaje straż graniczna.

Do pierwszych zatrzymań doszło w styczniu 2018 r. Zlikwidowana została wtedy nielegalna krajalnia tytoniu. Zabezpieczono wówczas linię produkcyjną oraz nielegalny towar w postaci: 600 kg suszu tytoniowego, 1 tony krajanki tytoniowej oraz 15 tysięcy paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy skarbowej.

– Trzech oskarżonych mężczyzn, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Krakowie, zostało w toku śledztwa tymczasowo aresztowanych. Wobec 20 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju. Na kwotę blisko 230 tysięcy złotych opiewały poręczenia majątkowe zastosowane w stosunku do 18 osób. Ponadto w trakcie przeprowadzanych realizacji funkcjonariusze Straży Granicznej zabezpieczyli w gotówce 160 tys. zł, 1100 Euro oraz 200 USD. Na poczet przyszłych kar zajęte zostały również środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych w kwocie blisko 4 miliony złotych – podaje straż graniczna.

Ponadto ustanowiona została hipoteka przymusowa na nieruchomościach należących do oskarżonych w wysokości 700 tys. zł. W ramach zabezpieczenia skonfiskowany został również samochód osobowy o wartości 28 tys. złotych.

Członkowie grupy nielegalny biznes ukrywali pod przykrywką prowadzenia zakładu meblowego. Często zmieniali miejsca prowadzenia nielegalnej działalności, aby zmylić organy ścigania. Posiadali również swój specjalny slang, którym porozumiewali się na odległość. Z przestępczej działalności uczynili swoje podstawowe źródło dochodu.

– Wyroby tytoniowe były składowane i wytwarzane w bardzo złych warunkach sanitarnych, a nielegalna linia produkcyjna złożona została z półprofesjonalnych urządzeń. Jeden z mężczyzn obsługujących maszynę do cięcia tytoniu stracił palec, jednak uraz ten nie przeszkodził mu w powrocie do nielegalnego procederu – podaje straż graniczna.

10 stycznia 2019 r. skierowano akt oskarżenia przeciwko 5 mężczyznom. Prawomocnym wyrokiem z dnia 28 września 2020 Sąd Okręgowy w Krakowie skazał oskarżonych na kary wieloletniego pozbawienia wolności, w tym trzech spośród nich, których rola w przestępczym procederze była wiodąca, na kary pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania.

30 czerwca 2022 r. skierowany został do Sądu Okręgowego w Krakowie kilkusetstronicowy akt oskarżenia przeciwko 29 osobom w wieku od 31 do 75 lat. Sprawcy nielegalnego procederu to głównie Polacy, z którymi współpracował jeden obywatel Ukrainy.

– Wszystkim osobom objętym tym aktem oskarżenia, zarzucono popełnienie przestępstw skarbowych. Dodatkowo 11 osobom zarzuca się udział w zorganizowanej grupie przestępczej, za co grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności – podaje straż graniczna.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca