Ołtarz Wita Stwosza w bazylice Mariackiej bliższy zamysłowi autora [zdjęcia]

Musisz przeczytać

W piątek 5 lutego 2021 roku, o godzinie 12:12, po sześciu latach prac konserwatorskich po raz pierwszy otwarto przed wiernymi i zwiedzającymi słynny ołtarz Wita Stwosza w krakowskiej bazylice Mariackiej w Krakowie. Konserwatorzy pracujący przy odnawianiu ołtarza zapewniają, że jego nowa forma jest bliższa zamysłowi Wita Stwosza.

„Ołtarz się zmienił. Tło sceny głównej jest ciemniejsze, karnacje postaci robią wrażenie jakby bledszych, złocenia nie skrzą się chyba tak mocno jak dawniej, kolorystyka płaskorzeźb w kwaterach na pierwszy rzut oka zdaje się intensywniejsza i bliższa średniowiecznej palecie barw” – informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który finansował prace konserwatorskie.

Zespół konserwatorów pod kierunkiem profesora Jarosława Adamowicza przez sześć lat nie tylko poddawał ołtarz zabiegom konserwatorskich, lecz także badał go przy użyciu najnowocześniejszych metod i narzędzi badawczych. „Stąd zapewnienie konserwatorów, że forma ołtarza, którą możemy od dziś podziwiać, jest bliższa zamysłowi Wita Stwosza niż postać dzieła, którą mieliśmy dotąd w pamięci, a która była silnie naznaczona inwencją poprzednich konserwatorów” – podkreśla SKOZK

Efekty prac można podziwiać w kościele Mariackim! A oto zdjęcia opublikowane na stronie internetowej miasta Krakowa.

Ołtarz Wita Stwosza po konserwacji

Ołtarz Wita Stwosza po konserwacji

(fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl)

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca