Medale w trzech kolorach dla zasłużonych dla Małopolski

Mieczysław Gil i Zamek Królewski na Wawelu otrzymają Złote Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Pośmiertnie taki medal został przyznany Zofii Gołubiew. Na dzisiejszej sesji małopolski sejmik zdecydował też o przyznaniu Srebrnych i Brązowych Medali Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego.

Raz do roku sejmik decyduje o przyznaniu Medali Honorowych za Zasługi dla Województwa Małopolskiego. Na poniedziałkowej sesji radni podjęli uchwałę o przyznaniu 3 złotych, 4 srebrnych i 7 brązowych.

Złote medale otrzymają Mieczysław Gil (działacz związkowy, organizator strajków w Hucie im. Lenina w Krakowie) i Zamek królewski na Wawelu – Państwowe Zbiory Sztuki. Od kilku lat istnieje możliwość takiego uhonorowania osoby zmarłej. Tym razem medal zostanie przyznany śp. Zofii Gołubiew, wieloletniej dyrektorce Muzeum Narodowego w Krakowie.

Srebrne Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego otrzymają Andrzej Zieliński i Jacek Zieliński z zespołu Skaldowie. Tej samej barwy krążek trafi do Andrzeja Szkaradka, działacza związkowego z Nowego Sącza oraz Heleny Wisły.

Brązowe Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego dostaną: Aneta Bizoń, Anna Klatt, Małgorzata Maluch, mł. insp. Robert Michalik, Edward Tomczyk, Henryk Urzędowski i Zofia Wanat.

„Samorząd Województwa Małopolskiego – przyznając Medale Honorowe za Zasługi dla Województwa Małopolskiego – pragnie uhonorować osoby, organizacje i instytucje, które w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju Małopolski na różnych płaszczyznach działalności, m.in. politycznej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej. Po zapoznaniu się ze zgłoszonymi kandydaturami Komisja Medalu dokonała rekomendacji do odznaczenia Medalem Honorowym i wyłoniła podmioty, które całokształtem swojej działalności wybitnie przyczyniają się do rozwoju Województwa Małopolskiego” – czytamy w uzasadnieniu do uchwały, którą sejmik przyjął w poniedziałek, 30 maja 2022 roku.

(GEG)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie