Opowieść o sporcie w Nowej Hucie

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zaprasza na wydarzenia towarzyszące wystawie „Sport w Nowej Hucie”. W programie znalazły się: wykład, wycieczka i zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży. Zachęcamy do udziału w dwóch sportowych weekendach w Nowej Hucie!

W sobotę, 11 marca, o godzinie 14:00 odbędzie się wykład „O początkach sportu w Nowej Hucie”, który wygłosi Piotr Kapusta.

Natomiast w niedzielę, 12 marca, o godz. 11:30 zapraszamy na wycieczkę autokarową po sportowych obiektach w Nowej Hucie. Rezerwacja w Centrum Obsługi Zwiedzających. Limit: 45 osób. Koszt udziału w wycieczce to 5 zł za osobę.

W kolejną sobotę, 18 marca o godz. 14:00 odbędą się z kolei zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci „Magiczna trzynastka” w Nowohuckim Centrum Kultury. Zajęcia z udziałem dawnych sportowców i trenerów sportowych z Nowej Huty przewidziane są dla ok. 80-100 osób. 

W niedzielę, 19 marca zapraszamy na finisaż wystawy „Sport w Nowej Hucie”. O godz. 10:00 zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, natomiast o godz. 12:00 odbędzie się spacer po obiektach sportowych w Nowej Hucie (budynek Sokoła, stadion i tor żużlowy KS Wanda, stadion Krakusa, przejście po os. Szkolnym (Piotr Kapusta i Maciej Miezian) – „Od Sokoła do Krakusa czyli o sporcie w Nowej Hucie słów kilka”.

Sport w Nowej Hucie obecny jest od początku jej istnienia. Już na przełomie lat 40. i 50 poprzedniego wieku zakładano na jej terenie kluby sportowe, które skupiały młodych ludzi przyjeżdżających tu do pracy. „Hutnik”, „Wanda” czy „Sparta” Nowa Huta doczekały się sukcesów na poziomie krajowym i międzynarodowym wychowując reprezentantów Polski w różnych dyscyplinach sportowych. Wielu z nich osiągało sukcesy w mistrzostwach Europy i świata, a nawet w Igrzyskach Olimpijskich. Przełom lat 70. i 80. XX wieku to dominacja piłkarzy ręcznych „Hutnika”, którzy trzy lata z rzędu zostawali mistrzami Polski. Lata 80. zeszłego wieku to z kolei sukcesy siatkarzy z mistrzami olimpijskimi z Montrealu, Markiem Karbarzem i Bebelem, na czele. W latach 1995/96 piłkarze nożni „Hutnika” zdobyli w rozgrywkach brązowy medal mistrzostw Polski, a w kolejnym sezonie godnie reprezentowali Polskę w europejskich pucharach występując w Pucharze UEFA.

W Nowej Hucie działa obecnie ponad 130 zarejestrowanych klubów sportowych w których uprawiać można nie tylko tak popularne dyscypliny jak piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy piłkę ręczną, ale także lekkoatletykę, rugby, a nawet żeglarstwo czy kajakarstwo. Działają liczne kluby sportowe dla dzieci, ogniska Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej i Liga Parafialna.

Wystawa „Sport w Nowej Hucie” organizowana przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa jest pierwszą inicjatywą, która ma na celu pokazanie przeszłości i teraźniejszości sportu nowohuckiego. Ekspozycja będzie oparta na pamiątkach poszczególnych nowohuckich klubów sportowych oraz byłych i obecnych sportowców z Nowej Huty. Zwiedzający będą mogli zobaczyć puchary i medale zdobywane przez nowohuckich zawodników, stroje sportowe w których występowali, dawny sprzęt sportowy jak np. piłka do rugby czy rękawice bokserskie z lat 60. XX wieku, sztandary klubowe czy dziesiątki archiwalnych i współczesnych fotografii z zawodów, z których znaczna część nie była jeszcze publikowana.

Wystawa odbywa się w filii Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje Nowej Huty (os. Słoneczne 16).

(ip)

fot. MHK / materiały prasowe

Najnowsze

Co w Krakowie