Order Orła Białego dla zmarłego ks. Isakowicza-Zaleskiego? Jest wniosek

Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar złożył do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej wniosek o nadanie pośmiertnie księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu Orderu Orła Białego. Uroczystości pogrzebowe śp. ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego odbędą się 17 i 18 stycznia w Radwanowicach nieopodal Krakowa.

– Zmarły niedawno Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski to osoba zasłużona w znamienitej działalności publicznej, charytatywnej i społecznej, a także działalności opozycyjnej. To człowiek, który swoje życiowe decyzje zawsze podejmował, mając na względzie służbę drugiemu człowiekowi. Był też wiernym kustoszem pamięci o ofiarach ludobójstwa na Wołyniu – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Order Orła Białego to najwyższy order Rzeczypospolitej, ustanowiony w 1705 r., reaktywowany w 1921 r. Nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy. Nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

– Zdecydowałem, że w uznaniu takiej postawy i pięknego świadectwa zawnioskuję do Pana Prezydenta RP o przyznanie Księdzu Tadeuszowi Isakowiczowi-Zaleskiemu pośmiertnie Orderu Orła Białego. Byłoby to należne zwieńczenie życiowej drogi Zmarłego. Dodam, że kwestię tę moi przedstawiciele omawiali ze współpracownikami oraz najbliższą rodziną Zmarłego. Złożony wniosek jest głosem najbliższego Księdzu Isakowiczowi-Zaleskiemu środowiska, zgodnym także z wolą Rodziny – mówi wojewoda.

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski zmarł tydzień temu po ciężkiej chorobie w szpitalu w Chrzanowie. Do ostatnich dni jednak był zaangażowany społecznie i na miarę sił zachowywał kontakt ze swoimi podopiecznymi, którym pomagał choćby w ramach Fundacji im. Brata Alberta, której przewodniczył. W przeszłości ks. Isakowicz-Zaleski nie tylko był zaangażowany społecznie i charytatywnie, ale również w działalność opozycyjną za czasów PRL, za co dwukrotnie został ciężko pobity przez SB.

Za swoje dokonania został już odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Ordery Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności i Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Uroczystości pogrzebowe  odbędą się 17 i 18 stycznia w Radwanowicach nieopodal Krakowa. Kapłan spocznie na cmentarzu parafialnym w Rudawie. Rada i Zarząd Fundacji im. Brata Alberta poinformowały  o przebiegu uroczystości pożegnania. Uroczystości potrwają dwa dni, aby mogli w nich wziąć udział wszyscy zainteresowani.

– Ze względu na trudną sytuację logistyczną, warunki pogodowe oraz spodziewaną dużą liczbę uczestników, prosimy o bezwzględne przestrzeganie poleceń służb porządkowych. Kościół w Radwanowicach nie będzie w stanie pomieścić wszystkich chętnych, dlatego został przewidziany telebim zewnętrzny, pozwalający na śledzenie Mszy Św. żałobnej. Telebim będzie także ustawiony przy kościele w Rudawie, blisko cmentarza. Ze względu na ograniczoną przestrzeń, nie jesteśmy w stanie zapewnić miejsc siedzących dla wszystkich zainteresowanych – tłumaczą organizatorzy.

W środę 17 stycznia w kościele parafialnym w Radwanowicach o godz. 11.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa, a o 12.00 zostanie odprawiona Msza święta żałobna. Przewodniczyć jej będzie bp Roman Pindel, biskup bielsko-żywiecki, a homilię wygłosi ks. Henryk Zątek, przyjaciel i współpracownik Fundacji im. Brata Alberta. Po Mszy św. aż do godz. 20.00 trwać będzie czuwanie modlitewne przy Zmarłym Kapłanie.

Natomiast w czwartek, 18 stycznia, w kościele parafialnym w Radwanowicach o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza święta pogrzebowa. Przewodniczyć jej będzie oraz wygłosi homilię bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski. Po Mszy św. nastąpi odprowadzenie trumny z ciałem Zmarłego na cmentarz parafialny w oddalonej o 3 km Rudawie. Na cmentarzu zostanie odprawiona ceremonia w obrządku łacińskim i ormiańskim. Modlitwom w rycie ormiańskim przewodniczyć będzie ks. prof. Józef Naumowicz, duszpasterz Ormian.

Patrycja Bliska 

2 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie