Orest Lenczyk nie żyje. Były szkoleniowiec m.in. Wisły i Cracovii zmarł w wieku 81 lat

Nie żyje Orest Lenczyk, słynny polski trener piłkarski. Były szkoleniowiec m.in. Wisły Kraków i Cracovii zmarł w wieku 81 lat. 

W swojej długiej karierze szkoleniowca, prowadził wiele polskich zespołów. Trenował m.in. piłkarzy Stali Mielec, Śląska Wrocław, Ruchu Chorzów, Widzewa Łódź, Zagłębia Lubin czy GKS Bełchatów i GKS Katowice. Do niektórych z nich po jakimś czasie wracał.

Orest Lenczyk urodził się w 1942 roku w Sanoku. Był piłkarzem między innymi Stali Sanok, Stomilu Poznań i Ślęzy Wrocław. Karierę trenerską rozpoczął w 1970 roku w Karpatach Krosno.

Mistrzostwo zdobył z Wisłą Kraków (dwukrotnie) i Śląskiem Wrocław, wicemistrzostwo z GKS Bełchatów, Stalą Mielec i Śląskiem, a brązowe medale ponownie z zespołem z Dolnego Śląska, Ruchem Chorzów. Prowadził też wiele innych zespołów ekstraklasy – GKS Katowice, Pogoń Szczecin, Widzew, Cracovię czy Zagłębie Lubin.

W sezonie 1977/78 zdobył z Wisłą Kraków mistrzostwo Polski – pierwsze od 1950 roku. W kolejnym sezonie dotarł z krakowską drużyną do ćwierćfinału Pucharu Europy – ówczesnego odpowiednika Ligi Mistrzów. Drugi swój tytuł mistrzowski zdobył także z Wisłą – w 2001 roku.

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie