Kultura

Orientalny Sylwester rodem z Kazachstanu w Krakowie

24 marca w Browarze Lubicz po raz pierwszy w Krakowie będzie obchodzone kazachskie święto wiosny – Nauryz. Nie zabraknie tradycyjnego napoju Nauryz-Koże, potraw regionalnych Azji Centralnej, orientalnych słodkości, muzyki, tańców kazachskich. A to wszystko pod hasłem „Integrować się i nie zapominać własnych tradycji!”. Swoją obecnością spotkanie uświetni Ambasador Republiki Kazachstanu Margulan Baimuchan.

Jako główne cele organizatorzy wskazują zjednoczenie osób mieszkających w Polsce pochodzących z Kazachstanu, innych krajów Azji Centralnej (Uzbekistanu, Turkmenii, Kirgistanu, Tadżykistanu) oraz pozostałych narodów obchodzących to święto. Kolejnym ważnym celem jest integracja z Polakami oraz wprowadzenie gości w kulturę i tradycję ciekawego zakątku kuli ziemskiej. Budowa przyjaźni i sympatii, otwartości i integracji pomiędzy mieszkańcami Polski, tubylcami oraz przybyszami.

Tradycja Nauryz jest związana z pierwszym dniem wiosny i obchodzona 21 marca, w dzień równonocy wiosennej. Źródła historyczne wskazują, iż święto jest znane już od 648-330 przed naszą erą. Nowy dzień daje początek nowemu roku, jest symbolem wzrostu i rozwoju, odrodzeniu życia. Zimy w Kazachstanie są bardzo surowe, a temperatura sięga poniżej 40 stopni poniżej zera. W dawnych czasach, kiedy mieszkańcy prowadzili koczowniczy tryb życia, przeżycie zimy było ważnym wydarzeniem i osiągnięciem rodziny, dlatego tak bardzo się cieszyli z jej końca i wiązali nowe nadzieje na przyszłość wraz z nadejściem nowego roku kalendarzowego. Przeżyć zimę mogli jedynie dzięki współpracy, zaufaniu, wzajemnemu wsparciu, dlatego też festyn ma charakter ogólnokrajowy i obchodzony jest hucznie przy suto zastawionych stołach.

W roku 2009 święto zostało wniesiono na listę UNIESCO jako niematerialne kulturowe dziedzictwo ludzkości.

W Browarze Lubicz to wydarzenie goście będą świętowali po raz pierwszy – z Nauryz-Koże napojem przygotowanym na miejscu według tradycyjnych receptur oraz orientalnym jedzeniem i słodkościami. Goście będą mogli odbyć podróż kulinarną i spróbować dań takich jak Plov (znany w Polsce jako pilaw), baursaki, samsa. Gościom będzie towarzyszyła kazachska narodowa muzyka – kuj zagrane na instrumencie narodowym dombra, tańce i śpiewy narodowe, gry, zabawy i konkursy z nagrodami pozwolą poczuć klimat kazachstańskiego festynu.

Organizatorami wydarzenia są przedstawiciele społeczności kazachskiej mieszkający w Polsce, przy wsparciu Ambasady Republiki Kazachstanu oraz Konsulatu Honorowego Republiki Kazachstanu w Krakowie. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele publicznej telewizji kazachskiej Khabar TV, Polsko-Kazachstańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, przedstawiciele społeczności kazachskiej mieszkający w Polsce, Czechach i na Słowacji.

Szczegóły wydarzenia:
24 marca 2018 godz. 14:00
Browar Lubicz, ul. Lubicz 17J, 31-503 Kraków
Pula biletów wstępu została wyczerpana.

(ip)