Osiedle Avia. Powstaną kolejne bloki. Miasto przegrało batalię o zieleń

Musisz przeczytać

To nie są dobre wiadomości dla zwolenników ograniczania zabudowy na prywatnych terenach. Miasto przegrało batalię o zieleń na osiedlu Avia. A to oznacza, że w tak bardzo już zabudowanym obszarze powstaną kolejne bloki. Zamiast planowanej tam zieleni.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił część zapisów uchwalonego w ubiegłym roku planu zagospodarowania przestrzennego dla osiedli Avia, Dywizjonu 303 i 2 Pułku Lotniczego. – Uchylony fragment planu dotyczy m.in. terenu należącego do firmy Budimex, która może kontynuować rozbudowę osiedla Avia nie kryją urzędnicy magistratu. Wprawdzie zapowiadają jeszcze odwołanie od wyroku WSA, ale są marne szanse, że w wyższej instancji uda się obronić zieleń.

Osiedle Avia przez wielu aktywistów walczących o utrzymanie każdego skrawka zieleni podawane jest jako sztandarowy przykład „betonowania Krakowa”. Zatrzymania dalszej zabudowy domagali się aktywiści i mieszkańcy, więc w planie zagospodarowania dla tego obszaru Krakowa kilka działek zarezerwowano pod zieleń. Radość zwolenników ograniczania zabudowy w tym miejscu kończy się jednak z wyrokiem WSA w Krakowie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł bowiem, że gmina nie może wyznaczać terenów zielonych na gruntach prywatnych, przewidzianych pod zabudowę – tłumaczą urzędnicy. A tereny osiedla Avia zapisane są w studium zagospodarowania jako inwestycyjne. WSA uznał, że miasto nie może w dowolnym sposób zmieniać ich przeznaczenia, szczególnie jeśli dotyczy to nieruchomości prywatnych, nawet jeśli w danym rejonie brakuje zieleni. „W państwie prawnym nie ma miejsca dla mechanicznie i sztywno pojmowanej zasady nadrzędności interesu ogólnego nad interesem indywidualnym” – uzasadniał swoje orzeczenie WSA w Krakowie.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca