Ostatni moment na dopisanie do spisu wyborców i pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania

krakow.pl

Jeszcze tylko dziś (do 7 lipca 2020) można dopisać się do spisu wyborców na drugą turę wyborów prezydenckich. O wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można się starać do 10 lipca. Zainteresowanie zapewnieniem sobie prawa udziału w niedzielnej drugiej turze jest ogromne -wczoraj na załatwienie formalności trzeba było poczekać w kolejce nawet 1,5 godziny.

Druga tura wyborów prezydenckich już w najbliższą niedzielę, 12 lipca. Zainteresowanie dopisaniem się do spisu wyborców lub pobraniem zaświadczenia o prawie do głosowania jest jeszcze większe niż przed pierwszą turą. Wczoraj przed budynkami Urzędu Miasta, gdzie można było załatwić formalności związane z wyborami, ustawiały się długie kolejki. Na dojście do okienka trzeba było czekać nawet 1,5 godziny.

I nic nie zapowiada, że dziś będzie inaczej. A właśnie dzisiaj, 7 lipca mija termin dopisania się do spisu wyborów na druga turę. Do 12 marca wydawane będą zaświadczenia o prawie do głosowania.

Gdzie po zaświadczenie

Wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania należy złożyć w Urzędzie Miasta Krakowa w godzinach od 7.40 do 15.30:
• dla mieszkańców dzielnic I—VII: Centrum Administracyjne, Al. Powstania Warszawskiego 10,
• dla mieszkańców dzielnic VIII—XIII: ul. Wielicka 28a,
• dla mieszkańców dzielnic XIV—XVII: os. Zgody 2.

Ważne informacje

Osoby, które pobrały zaświadczenie o prawie do głosowania na 28 czerwca, dostały także taki dokument na drugą turę 12 lipca. Jeśli go zgubiły lub zniszczyły, nie będą mogli zagłosować w drugiej turze. I nie mogą wystąpić o duplikat zaświadczenia.

O zaświadczenie powinni się postarać nie tylko wyjeżdżający z Krakowa na wakacje. Jeśli ktoś dopisał się do spisu wyborców w jakimś miejscu, a 12 lipca będzie gdzie indziej, musi wziąć zaświadczenie, by móc zagłosować. Inaczej musi iść na wybory tam, gdzie głosował w pierwszej turze.

W takiej samej sytuacji są osoby, które 28 czerwca głosowały w szpitalu, domu pomocy społecznej czy więzieniu. Jeśli 12 lipca wyjdą ze szpitala lub z aresztu, mogą głosować tylko z zaświadczeniem (nadal będą bowiem w spisach w obwodach zamkniętych).

GS

Zobacz także