Ostatnia droga Krzysztofa Pendereckiego [zdjęcia]

We wtorek, 29 marca 2022 roku, w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe zmarłego dwa lata temu Krzysztofa Pendereckiego. Ulicami Krakowa przeszedł kondukt żałobny. Prochy wybitnego kompozytora zostały złożone w Panteonie Narodowym w kościele św. Piotra i Pawła.

Ostatnia droga Krzysztofa Pendereckiego

Zdjęcie 1 z 38

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca 2020 roku. Oficjalne uroczystości pogrzebowe zostały odłożone z powodu pandemii koronawirusa. Prochy kompozytora zostały tymczasowo złożone w kościele św. Floriana. Tam też rozpoczęły się dzisiejsze uroczystości – od czuwania przy urnie z prochami Krzysztofa Pendereckiego, przy dźwiękach jego kompozycji. Potem ulicami Krakowa przeszedł kondukt żałobny – przez plac Matejki, ulicę  Floriańską, Rynek Główny, ulicę Grodzką aż do kościoła św. Piotra i Pawła. Kondukt otwierał krzyż, asysta wojskowa i poczty sztandarowe. Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego było wieziona w karawanie. Przed nimi niesiono portret kompozytora, za nim jechało kilka samochodów z najbliższą rodziną zmarłego. W pierwszym jechała Elżbieta Penderecka, żona śp. Krzysztofa Pendereckiego. Za samochodami szli uczestnicy czuwania. Wzdłuż ulicy Grodzkiej stało kilkadziesiąt pocztów sztandarowych, które oddały hołd kompozytorowi.

W kościele św. Piotra i Pawła została odprawiona msza żałobna, której przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski. Jednym z koncelebransów był kard. Stanisław Dziwisz. W kościele mogli się modlić tylko zaproszeni goście, inni śledzili przebieg mszy na telebimie ustawionym przed kościołem, na placu św. Marii Magdaleny. Po mszy urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona w Panteonie Narodowym, w kryptach świątyni przy Grodzkiej.

Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego miały charakter państwowy. Uczestniczyli w nich m.in. prezydent Andrzej Duda oraz wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Byli także były prezydent RP Aleksander Kwaśniewski i prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

(GEG)

Najnowsze

Co w Krakowie