Oszukał ponad 100 osób z całej Polski. Krakowscy policjanci zatrzymali 27-letniego cyberprzestępcę

Na portalach społecznościowych oferował fikcyjne bilety na imprezy kulturalne i sportowe. Oszust wpadł w ręce policji. 27-latek został aresztowany tymczasowo na 3 miesiące.

Od pewnego czasu, policjanci z wydziału do walki z cyberprzestęczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie rozpracowywali przestępczą działalność 27-letniego mieszkańca Mazowsza. W wyniku tych działań, 7 lutego br. mężczyzna ten został zatrzymany przez małopolskich policjantów.

W postępowaniu prowadzonym przez funkcjonariuszy wydziału do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu KMP w Krakowie pod nadzorem Wydziału II Śledczego, Działu do Spraw o Przestępstwa z Wykorzystaniem Internetu oraz Zaawansowanych Technologii i Systemów Informatycznych Prokuratury Okręgowej w Krakowie mężczyzna ten był podejrzewany o rozliczne oszustwa na szkodę mieszkańców różnych województw. Jak ustalono, oszukańczy proceder 27-latek rozpoczął w 2016 r.

Sprawca zakładał konta na portalach społecznościowych, gdzie wystawiał ogłoszenia o sprzedaży biletów na różnego rodzaju atrakcyjne wydarzenia kulturalne i sportowe, które miały mieć miejsce w Polsce.

Ceny biletów były bardzo atrakcyjne, dlatego też ich zakupem było zainteresowanych dużo osób. Zapłata za bilety następowała kodem z tzw. kart przedpłaconych, służących do opłat w Internecie. Oczywiście oszust nie posiadał żadnych biletów i w momencie uzyskania od klienta kodów do paysafecard i tym samym dostępu do pieniędzy po prostu likwidował konto i zakładał następne. Uzyskane w ten nielegalny sposób środki finansowe inwestował w zakłady bukmacherskie poza Polską jak również w kryptowaluty.

W postępowaniu przygotowawczym przeciwko 27-latkowi śledczy do tej pory zebrali materiał dowodowy na postawienie mu 55 zarzutów oszustwa ( art.286 KK ) na kwotę sięgającą kilkudziesięciu tysięcy złotych. Decyzją Sądu podejrzany został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące.

Ustalenia funkcjonariuszy wskazują jednak na to, że osób pokrzywdzonych było znacznie więcej.

Dlatego też prowadzący postępowanie proszą o zgłaszanie się osób oszukanych przez tego mężczyznę w najbliższej jednostce Policji.

(wm)

fot. KWP Kraków

Zobacz także