Oszukują na programie 500 Plus!

Program dopiero ruszył, a oszuści już wyłudzają pieniądze. Krakowscy policjanci ustalili fałszywe strony internetowy, na których przestępcy podszywają się pod rządowy program 500 Plus. Kilka witryn już zostało zablokowanych, ale w ich miejsce powstają nowe.

Policjanci wydziału do walki z cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie ustalili fałszywe strony internetowe, imitujące strony rządowego programu Rodzina 500 Plus, za pomocą których oszuści wyłudzali dane lub pieniądze.

– Fałszywe strony wyglądem niczym nie różniły się od tych, które zostały stworzone na potrzeby rządowego projektu Niewielka różnica pojawiała się w nazwie podanej w adresie internetowym strony, trudna do wychwycenia przy pobieżnym oglądzie – mówi nam Katarzyna Padło z małopolskiej policji.

Po sprawdzeniu przez funkcjonariuszy okazało się, ze były to strony phishingowe, służące wyłudzaniu danych oraz pieniędzy. – Jeden z mechanizmów oparty był na analogii do składania wniosku o przyznanie wsparcia finansowego, które warunkowane jednak było podaniem numeru telefonu komórkowego, na który miał przyjść sms z kodem rzekomo koniecznym do pełnego uczestnictwa w procedurze. Wpisanie kodu powodowało natomiast aktywowanie usługi sms premium i otrzymywanie kilku wiadomości tygodniowo – koszt każdego z nich to kilka złotych – opisuje proceder Padło.

Strony zostały zablokowane, policjanci ustalają, ile osób mogło zostać w ten sposób oszukanych.

– Apelujemy o ostrożność – opis programu rządowego znajduje się na oficjalnej stronie internetowej projektu www.rodzina500plus.gov.pl. Prosimy o zwrócenie uwagi na występujące w nazwie „gov”. Informacji można także poszukiwać na stronach internetowych gmin i instytucji pomocowych – apeluje policja.

(ip)

fot.  Cia de Foto via Foter.com

Najnowsze

Co w Krakowie