„Rada„Rada„Rada
„Rada„Rada„Rada

Oszuści zaatakowali pod Krakowem. Tym razem metodą „na wypadek”

Musisz przeczytać

Rehabilitacja po Covidowa
Rehabilitacja po Covidowa

Aż 15 osób jednego dnia chcieli okraść oszuści działający metodą „na wypadek”. Tym razem uaktywnili się w pod Krakowem – w gminach Zielonki, Wielka Wieś i Zabierzów. Mieszkańcy nie dali się oszukać.

– Tylko 11 lutego na terenie powiatu krakowskiego mieliśmy do czynienia aż z 15 próbami wyłudzeń pieniędzy metodą „na wypadek”. Na szczęście osoby w porę się zorientowały, że padły ofiarami oszusta i nie doszło do przekazania pieniędzy – relacjonują policjanci prowadzący dochodzenie.

Oszuści zadzwonili na telefon stacjonarny do czternastu kobiet i jednego mężczyzny, zamieszkałych na terenie gmin: Zielonki, Wielka Wieś i Zabierzów. Były to głównie osoby starsze. Dzwoniący oszust podawał się za syna lub córkę, zapłakanym głosem informował o tym, że właśnie spowodował wypadek, w którym zabił człowieka. Potem przekazywał słuchawkę wspólnikowi, który przedstawiał się jako policjant i informował o tym, że potrzebne są pieniądze. Padały kwoty po kilkaset tysięcy złotych – na kaucję, aby krewny „nie poszedł do więzienia”.

W trakcie rozmów oszuści wypytywali też seniorów o posiadane oszczędności zarówno w domu, jak i na koncie bankowym. W jednym przypadku po kobietę oszuści przysłali taksówkę, która miała ją zawieźć do banku celem wypłaty gotówki. Pokrzywdzona w porę się zorientowała, że padła ofiarą oszustwa i zadzwoniła na policję.

– Prowadzimy szerokie działania profilaktyczne dotyczące oszustw metodą „na wnuczka”, „na policjanta”, „na funkcjonariusza CBŚP” itp., docieramy do jak największej liczby osób. Uświadamiamy o zagrożeniach związanych z tego typu przestępstwami, informujemy o metodach działania oszustów, a także radzimy, jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności. Jak pokazuje przykład niedanych kilkunastu prób z jednego dnia liczne apele i komunikaty dają rezultaty – podkreślają policjanci.

Policjanci apelują:
• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
• w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
• jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
• policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,
• Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

– Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 – rozłączając poprzednią rozmowę – i powiadom o tym policję! – apelują funkcjonariusze.

(red)

Harder
Harderfit
- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca