Oto inwestycje, które zmieniają miasto [zdjęcia]

Wodociągi Miasta Krakowa są jednym z branżowych liderów w zakresie inwestowania w infrastrukturę wodno-kanalizacyjną i pozyskiwania unijnych dotacji na ten cel. W trosce o zapewnienie mieszkańcom aglomeracji krakowskiej usług komunalnych na najwyższym poziomie, Spółka aktualnie realizuje kolejny projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap V ”.

– Wodociągi Miasta Krakowa od 2002 roku zainwestowały ponad 3 mld zł w rozwój i modernizację całej krakowskiej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Obecnie realizowany projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie –Etap V” to ponad 170 mln zł. 84,5 zł z tej kwoty stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności – mówi Piotr Ziętara, Prezes Zarządu Spółki.

W ramach projektu remontowane i rozbudowywane są odcinki sieci kanalizacyjnej, renowację przechodzą magistrale wodociągowe, trwa modernizacja największej w południowej Polsce oczyszczalni ścieków położonej w Krakowie – Płaszowie. Wdrażany jest inteligentny  system do zarządzania siecią wodno-kanalizacyjną.

Łączna długość krakowskiej sieci kanalizacyjnej wynosi 1889 km, jest to odległość mierzona w linii prostej z Krakowa do hiszpańskiej Saragossy. Nowych sieci wciąż przybywa. Wkrótce w ramach projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap V” dostęp do kanalizacji uzyskają mieszkańcy ulic położonych na terenie Osiedla Piaski Wielkie – ul. Czajna i jej odgałęzienia, Obronna, Łamana, Rżącka, Przewiewna, Przy Kuźni, Powały z Taczewa, Zyndrama z Maszkowic, ks. Dźwigońskiego, a także ul. Myśliwska i Gumniska na terenie Płaszowa. Do kanalizacji podłączonych zostanie w sumie ok. 380 mieszkańców.

Renowacja kluczowych odcinków systemu kanalizacyjnego lub sieci wodociągowej prowadzona jest przy wykorzystaniu dostępnych technologii bezwykopowych, które umożliwiają wykonywanie prac bez zakłócenia codziennego życia miasta i jego mieszkańców. W ten sposób Wodociągi Miasta Krakowa modernizują również wielkoprzekrojowe kolektory zbiorcze: lewobrzeżny i prawobrzeżny rzeki Wilgi, w ciągu al. Słowackiego, al. Mickiewicza i al. Krasińskiego czy kolektor prawobrzeżny rzeki Białuchy.

Remonty kanałów zakończyły się już w ul. Aleksandry, Barbary, Heleny i Telimeny. Z początkiem przyszłego roku rozpoczną się inwestycje w ul. Wrocławskiej, Kijowskiej, Mazowieckiej, Racławickiej. Prace odbędą się z wykorzystaniem nowoczesnych technik bezwykopowych, bez  ingerencji w nawierzchnię drogową, co minimalizuje utrudnienia w ruch ulicznym.

Równolegle w ramach projektu realizowane są zaawansowane remonty magistral wodociągowych. Ich wnętrza wykładane są rękawem z wykładziny filcowej wzmacnianej włóknem szklanym lub ciasno pasowanymi rurami polietylenowymi. Materiały używane w procesie spełniają najwyższe standardy sanitarne i higieniczne. Remonty magistral wodociągowych przebiegają między innymi w ciągu ul. Opolskiej, Broniewskiego, Chłopickiego, Zaleskiego, Kieleckiej, Brodowicza, Olszyny, Łowińskiego.

Obecnie rozpoczyna się również realizacja pierwszych zadań w ramach kolejnego projektu „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie – Etap VI”. Jego wartość szacowana jest na 70 mln zł. 36,6 mln zł z tej kwoty stanowi dofinansowanie z Funduszu Spójności. Tym samym Wodociągi Miasta Krakowa potwierdzają swoją pozycję w czołówce najbardziej aktywnych i nastawionych na rozwój spółek wodociągowych w kraju. Korzystają na tym mieszkańcy aglomeracji krakowskiej, którzy mogą liczyć na usługi komunalne na najwyższym poziomie.

Projekt „Gospodarka wodno-ściekowa w Krakowie-Etap V” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

Najnowsze

Co w Krakowie