Oto niecodzienny pomysł na zwiedzanie Krakowa. Wsiadasz?

fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie

W niedzielę wszyscy chętni będą mogli zwiedzać Kraków z… okien zabytkowych tramwajów. Tym razem na Krakowskiej Linii Muzealnej będą kursować dwa wagony: warszawski wagon K wraz z zabytkowym wagonem doczepnym ND.

Linia nr 0 kursuje na trasie z przystanku Dajwór do Cichego Kącika (odjazdy z przystanku Dajwór o 10.52, 12.52, 14.52, 16.32, odjazdy z Cichego Kącika o 11.52, 13.52, 15.52, 17.32).
 
Należy pamiętać, że w niedzielę zmieni się trasa przejazdu zabytkowych wagonów, które z przystanku Dajwór pojadą przez most Powstańców Śląskich, pl. Bohaterów Getta, ul. Na Zjeździe, Limanowskiego, most Piłsudskiego, ul. Krakowska, Stradomska, Św. Gertrudy, Dominikańska, pl. Wszystkich Świętych, ul. Franciszkańska, Piłsudskiego, al. 3 Maja do Cichego Kącika. Trasa powrotna będzie następująca: Cichy Kącik, al. 3 Maja, ul. Podwale, Teatr Bagatela, ul. Basztowa, Teatr Słowackiego, ul. Westerplatte, św. Gertrudy, Stradomska, Dietla, Starowiślna, Dajwór.
 
„Zachęcamy do przejazdu historycznymi tramwajami. Warszawski wagon typu K został wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa. Niestety wybuch II wojny światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 r. ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji. Z kolei wagon doczepny ND o numerze 538 pochodzący z 1952 roku został oddany do użytku po remoncie w 1993 roku. Posiada oryginalną drewnianą zabudowę produkowaną przez fabrykę w Chorzowie” – informuje MPK.
 

W zabytkowych tramwajach obowiązuje aktualna taryfa biletowa. Pasażerowie mają obowiązek posiadania maseczek. Podobnie jak w innych pojazdach, także na Krakowskiej Linii Muzealnej jest limit osób, które jednocześnie mogą podróżować (obecnie wynosi on 50 proc. wszystkich dostępnych miejsc).

Dokładna informacja o liczbie osób, które będą mogły jednocześnie podróżować została umieszczona przy drzwiach wewnątrz pojazdów. Zabytkowe tramwaje będą także dezynfekowane, w tym szczególnie te elementy, których dotykają pasażerowie.

Szczegółowy rozkład jazdy linii nr 0 jest dostępny na stronie internetowej www.mpk.krakow.pl.

Zobacz także