Oto uhonorowani przez samorządowców tytułami Małopolanina Roku i Człowieka Roku

Arcybiskupi Marek Jędraszewski i Grzegorz Ryś oraz Zofia Romaszewska i Andrzej Wielowieyski uhonorowani przez samorządowców tytułami Małopolanina Roku i Człowieka Roku.

W auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się wczoraj gala wręczenia tytułów Małopolanina Roku 2017 oraz Człowieka Roku 2017. Pierwsze z tych wyróżnień przyznaje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, drugie – Federacja Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP. Tytuły mają charakter honorowy, laureaci otrzymują dyplom oraz karykaturę autorstwa Ewy Barańskiej-Jamrozik. W uroczystości wzięli udział rektorzy krakowskich uczelni, m.in. prof. Wojciech Nowak – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Andrzej Chochół – rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Włodzimierz Sady – rektor Uniwersytetu Rolniczego, konsulowie Słowacji, Austrii i Malty, Henryk Woźniakowski – prezes Wydawnictwa Znak, a także laureaci z lat ubiegłych, m.in. Zofia Gołubiew oraz liczni przedstawiciele nauki, kultury i „Solidarności”.

Tytułami Małopolanina Roku 2017 zostali uhonorowani metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski i metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Abp Marek Jędraszewski od 2017 r. jest metropolitą krakowskim. W Episkopacie Polski pełni wiele odpowiedzialnych funkcji. Jest zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, członkiem Rady Stałej Episkopatu Polski, pracuje w Komisji Wychowania Katolickiego KEP, Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary i w Duszpasterstwie Młodzieży. Pełni też funkcję delegata KEP ds. duszpasterstwa akademickiego.

Drugi z wyróżnionych – abp Grzegorz Ryś – był biskupem pomocniczym krakowskim w latach 2011–2017. Od 2017 r. jest arcybiskupem łódzkim. Był zaangażowany w organizację Światowych Dni Młodzieży 2016. Arcybiskup był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej, przewodniczącym Konferencji Rektorów Seminariów Duchownych.

Jak uzasadniał przewodniczący SGiPM Kazimierz Barczyk, metropolita krakowski otrzymał tytuł na powitanie pod Wawelem (na początku 2017 r. odbył się jego ingres), zaś metropolita łódzki – na pożegnanie ze stolicą Małopolski (w ubiegłym roku objął diecezję łódzką). Abp Marek Jędraszewski był zaskoczony szybkim przyznaniem mu wyróżnienia, ale i serdecznie za nie podziękował, zwłaszcza za zwrócenie uwagi na „wielkie dziedzictwo historii i obecności Kościoła w życiu Krakowa, Małopolski, Polski”. Z kolei abp Grzegorz Ryś stwierdził: „Małopolska to moja mała ojczyzna. Myślę, że ta nasza ojcowizna jest mistrzynią o wielu twarzach”. Jak ocenił, Małopolanie są dobrzy w myśleniu, choć już niekoniecznie w zarządzaniu. Podkreślił, że w Krakowie zawsze żyła myśl o jedności Polski, choć już ci jednoczący kraj niekoniecznie byli stąd, np. Przemysł II, Władysław Łokietek.

Tytuł Człowieka Roku 2017 Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP otrzymali Zofia Romaszewska i Andrzej Wielowieyski „za budowanie podstaw demokratycznego państwa, chroniącego prawa i wolności obywateli”.

Zofia Romaszewska nie mogła odebrać osobiście tytułu, gdyż wyjechała z kombatantami na uroczystości 74. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. – Kazała mi powiedzieć, że ta nagroda jest niezasłużona – mówił Paweł Firlej odbierając w jej imieniu dyplom i karykaturę, którą – jak zapewnił – Zofia Romaszewska powiesi w swoim mieszkaniu. Kazimierz Barczyk dodał, że FZRGiP traktuje tytuł dla pani Zofii także jako docenienie działalności jej sp. męża Zbigniewa Romaszewskiego, bo oboje mają wielkie zasługi w walce o demokrację i wolną Polskę, m.in. tworząc Biuro Interwencyjne Komitetu Obrony Robotników.

Andrzej Wielowieyski, wicemarszałek Senatu pierwszej kadencji, wcześniej doradca i działacz Solidarności, uczestnik prac Centrum Obywatelskich Inicjatyw Ustawodawczych Solidarności dziękując za tytuł także podkreślał, że traktuje go nie tylko jako uznanie dla jego zasług, ale przede wszystkim dla całego środowiska, które przyczyniło się do budzenia świadomości inteligencji w czasach PRL. „Pamiętajmy, że nasz naród był istotnie odspołeczniony przez rozbiory, zniewolenie. Potrzebuje mocnych tradycji, odnawiania dobrych, wspólnych doświadczeń i działań z szacunkiem dla regionalnych i lokalnych tradycji” – powiedział wyróżniony tytułem Człowieka Roku 2017.

(ip)

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie