Otwarto niezwykłe miejsce dla seniorów. Co będzie można tam robić?

Tańce, śpiewy i tort. Tak wyglądało otwarcie nowego centrum aktywności seniora na os. Tysiąclecia 42. Starsi krakowianie z Mistrzejowic będą mogli uczęszczać na zajęcia tańca, języków obcych czy gotowania. Oprócz tego odbywać się tu będą zawody w Scrabble czy w bilardzie. 

W Mistrzejowicach uroczyście otwarto Centrum Aktywności Seniora „Super Senior”. Placówka będzie prowadzona przez Fundację Edukacji i Aktywności Seniora LokoMotywa. Wstęgę przecięła Anna Okońska-Walkowicz, doradca prezydenta ds. polityki senioralnej. Podarowała również prezenty od prezydenta m.in. książki oraz gry planszowe.

Podczas wydarzenia grupa taneczna zaprezentowała kilka układów m.in. taniec portugalski czy taniec cygański. Z seniorkami zatańczyła również Okońska-Walkowicz. Następnie zaprezentował się chór. W repertuarze znalazły się krakowskie piosenki ludowe. Nie mogło zabraknąć słodkiego poczęstunku. Na seniorów czekał pyszny tort.

Otwarcie nowego centrum seniora w Mistrzejowicach

Posted by KRKnews.pl on Wednesday, July 3, 2019

Rzutki, gotowanie i tańce

Oficjalne otwarcie odbyło się dzisiaj, jednak centrum już działa od kilku tygodni. Obecnie w zajęciach bierze udział 120 osób. Seniorzy chcą się uczyć języków obcych, a zwłaszcza angielskiego i hiszpańskiego. Na lekcje uczęszcza 40 osób. Popularnością cieszą się również spotkania graczy w Scrabble. 

– Pojawiają się tu osoby, które maja ponad 80 lat. Średnia wieku to ok. 68-69 lat. Niektórzy korzystają z dużej liczby zajęć. Największą popularnością cieszą się zajęcia ruchowe. Na gimnastyce czasami jest 20 osób na sali. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu – opowiada Anna Pietras, prezes Fundacji Edukacji i Aktywności Seniora LokoMotywa.

Otwarcie centrum seniora / fot. KRKnews.pl

– Wolontariat nie był popularną formą, gdy seniorzy byli młodsi. Obecnie młodzież często bierze udział w wolontariatach. Starsze pokolenie nie miało takiej tradycji działania na rzecz dobra wspólnego czy innych. Chcemy pobudzić zainteresowanie taką formą spełniania czasu – informuje Anna Okońska-Walkowicz.

Zajęcia dla pań i panów

W całym mieście znajdują się 42 punkty, gdzie seniorzy mogą korzystać z darmowych zajęć. Najczęściej korzystają z nich panie. Stworzenie ciekawych warsztatów dla panów jest nowym wyzwaniem dla miasta.

– Dla panów robimy zawody wędkarskie, w rzutki czy bilarda. Są to bardziej męskie przyjemności, które zwabią seniorów do centrum aktywności seniora. Panie najbardziej lubią tańczyć, śpiewać i gotować zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania – podsumowuje Okońska-Walkowicz.

js

Najnowsze

Co w Krakowie