Panie i ich partnerzy – nie bądźcie naiwni! W tych sklepach mogą naciągnąć Was na setki złotych

Niektórym może wydać się to mało istotny problem, ale przynajmniej raz w tygodniu trafia do mnie bardzo prozaiczne, a jednak niezwykle ważne pytanie o dobór odpowiedniego kremu przeciwzmarszczkowego. „Czy już powinnam go stosować, jak wybrać, czy kierować się reklamą i na co zwrócić uwagę”. To pytania, które nie dają Wam spokoju, a wydając często kilkaset złotych w ekskluzywnych drogeriach w centrach handlowych chcecie mieć pewność, że produkt jest tego wart – pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.pl.

Piękne plakaty z wizerunkami modelek pozbawionych jakichkolwiek zmarszczek oraz reklamy prasowe przekonują nas, że  jest to nasz produkt must have i nie ma lepszego, abyśmy wyglądały zniewalająco.

Czy drogi krem musi być tak „cholernie” drogi?  – zadała mi pytanie Pani, która stara się wybierać świadomie, ale personel perfumerii przekonuje ją do zakupu tylko znanych i dość kosztownych marek.

Otóż nie musi! Oczywiście jakość kosztuje, najnowszej generacji  składniki czy technologie nie są tanie, ale cena nie zawsze koreluje z jakością.

Na co zatem zwrócić uwagę, aby wybrać najlepszy kosmetyk dla siebie?

dr Izabela Załęska

W pierwszej kolejności zawsze polecę pomoc specjalisty, który jest w tej dziedzinie doskonale przeszkolony i potrafi poruszać się w gąszczu oferowanych produktów. Jeśli jednak sami chcecie zerknąć jaką ofertę kremów anty aging przygotowały dla Was krakowskie drogerie zwróćcie uwagę na:

Czy kosmetyk jest niezależnie przebadany

Aby dowieść skuteczności swojego produktu najlepsze koncerny zlecają przeprowadzenie testów skuteczności niezależnym laboratoriom. Tylko takie badania będą w stanie udowodnić czy np. dany składnik kosmetyku ma szansę dotrzeć do newralgicznych struktur skóry czyli skóry właściwej gdzie powinien działać, czy jego działanie ogranicza się tylko do naskórka, a tym samym efekt będzie krótkofalowy.

Niestety zdarza się, że mimo mocnej kampanii reklamowej ukierunkowanej na konkretny składnik produktu formulacja kremu oraz chemiczna budowa samego składnika nie pozwalają na wykorzystanie go we właściwy sposób, który miałby przynieść spektakularne  i długoterminowe efekty. Zatem ostateczny efekt działania kosmetyku zależy od aktywności związku czynnego w stosunku do receptorów lub jego zdolności reagowania na poziomie molekularnym, a także od kinetyki wnikania i dystrybucji w skórze, warunkującej uzyskanie określonego stężenia składnika w docelowym obszarze skóry.

Skład produktu

Niezwykle ważny i podstawowy element naszego wyboru powinien stanowić właśnie skład kosmetyku. Nie dajmy się tu jednak zwieść hasłom reklamowym i głównym składnikiem wyszczególnionym na opakowaniu. Zerknijmy w skład INCI.

Zgodnie z ustawą o kosmetykach ( art.6 ustawy)  składniki wymienione są w porządku malejącym według zawartości (% wag.), składniki poniżej 1 % mogą być wyszczególnione dowolnie, ale dopiero po tych, których stężenie jest większe niż 1 %. Zerknijmy zatem czy główny składnik wyboldowany na opakowaniu nie jest gdzieś na szarym końcu listy INCI.

Poszukujmy produktów z uznanymi i sprawdzonymi składnikami

W kosmetologii i medycynie estetycznej znamy już składniki o udowodnionym  i korzystnym działaniu na skórę, opóźniające i minimalizujące efekt starzenia się skóry. Poszukujmy zatem produktów z kwasem hialuronowym, retinolem, kwasami owocowymi czy witaminami będącymi antyoksydantami. Cenne też są wyciągi i ekstrakty roślinne bo w nich jest moc natury.

Unikajmy szkodliwych substancji

Od czasu do czasu publikowana jest lista kosmetyków czy samych składników o szkodliwym działaniu na strukturę skóry. Oczywiście spotkamy się z różnymi opiniami, ale poświęćmy chwilę czasu na doczytanie informacji o wyszczególnionych składnikach w wiarygodnych źródłach i po analizie starajmy się unikać tych składników, które zamiast nas pielęgnować pogarszają stan naszej skóry.

Mam nadzieję, że teraz troszkę łatwiej będzie Wam wybrać wartościowe produkty, choć chemia i technologia kosmetyków jest niezwykle bogatą dziedziną, która w mojej ocenie stale się rozrasta i, aby nie popełniać błędów i dobrze inwestować w swoją skórę, warto poświęcić 30 minut na konsultację z uznanym specjalistą.

dr Izabela Załęska

zdjęcie tytułowe / fot. Pixabay

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki. Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com.

Lubisz się opalać? Narażasz się na raka! Jest jednak szansa na ratunek

Najnowsze

Co w Krakowie