Papież Franciszek zdecydował: św. Jana Paweł II będzie patronem Małopolski

Fot. muzhp.pl

Papież Franciszek zatwierdził dekret ustanawiający św. Jana Pawła II patronem Małopolski. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów potwierdziła patrona dla naszego województwa 5 października 2020 roku, w dniu wspomnienia liturgicznego Świętej Faustyny Kowalskiej – apostołki Bożego Miłosierdzia, z którego kultem szczególnie związany był papież Jan Paweł II.

„Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów (…) potwierdza, że Święty Jan Paweł II, Papież, jest Patronem przed Bogiem Województwa Małopolskiego” – czytamy w pismach, które już dotarły do metropolity krakowskiego abpa Marka Jędraszewskiego. To on oficjalnie wystąpił z prośbą do papieża o to, by papież Jan Paweł II był patronem naszego województwa. Prośba została wysłana do Watykanu w listopadzie 2019 roku.

Ale wcześniej, w maju 2019 roku Sejmik Województwa Małopolskiego skierował do metropolity krakowskiego rezolucję, w której prosił o ustanowienie Jana Pawła II patronem Naszego regionu. „Małopolska to miejsce, z którym związanych jest wielu świętych i błogosławionych Kościoła Katolickiego. Jan Paweł II zajmuje wśród nich miejsce szczególne, co wyraża się, między innymi, w wyjątkowej trosce Małopolan o pamięć o Nim i o miejsca związane z Jego życiem. W 2020 roku obchodzić będziemy setną rocznicę urodzin Papieża-Polaka. Ustanowienie Go patronem Województwa Małopolskiego byłoby podkreśleniem szczególnych, niezwykle silnych związków łączących Jana Pawła II z ziemią rodzinną” – czytamy w rezolucji zainicjowanej przez marszałka województwa Witolda Kozłowskiego, a przyjętej przez sejmik.

Na najbliższej sesji sejmiku radni mają przyjąć deklarację o przejęciu z wdzięcznością decyzji papieża Franciszka. „Jako radni Województwa Małopolskiego z pełnym przekonaniem deklarujemy, że przyjmujemy na siebie to szczególne zobowiązanie związane z zatwierdzeniem Świętego Jana Pawła II, Papieża, Patronem Województwa Małopolskiego i wierzymy, że decyzja Stolicy Apostolskiej przyniesie Jego ziemi rodzinnej i wszystkim mieszkańcom Małopolski jak najlepsze owoce” – głosi fragment deklaracji, która ma być głosowana w poniedziałek, 26 października 2020 roku.

(GS)

Zobacz także