Paryż: Elektryczne mini autobusy bez kierowców pomogą w walce ze smogiem [WIDEO]

Ciekawa inicjatywa. Na ulicach Paryża pojawiły się elektryczne minibusy, które kursują między dwiema stacjami kolejowymi w centrum miasta. Pojazdy są autonomiczne, poruszają się bez kierowcy, a pasażerowie mogą nimi podróżować za darmo.

Elektryczne minibusy to maleństwa, które mają miejsca siedzące dla sześciu pasażerów. Poruszają się z prędkością maksymalną 15 km/h. Są wyposażone w systemy wykrywania przeszkód, które pozwalają unikać kolizji. W Paryżu pojazdy poruszają się po wydzielonych pasach ruchu, po których nie przemieszczają się inne samochody.

Na ulicach Paryża pojawiły się testowo. Eksperyment potrwa do kwietnia. Wcześniej tego typu pojazdy pojawiły się w niektórych miastach Stanów Zjednoczonych, w zeszłym roku wyjechały także na ulice Sztokholmu.

W Paryżu mają pomóc w walce ze smogiem, ale w tym wymiarze to dopiero początek rewolucji. Wice mer Paryża Jean-Louis Missika stwierdził, że autonomiczne samochody w ciągu 20 lat w znaczący sposób zmienią krajobraz miejski.

– W dużych miastach rośnie zagrożenie wynikające z zanieczyszczonego powietrza. Z tego powodu należy opracować nowy system transportu, który będzie bardziej przyjazny dla środowiska – mówi mer XII dzielnicy Paryża, Catherine Baratti-Elbaz. To tam trwają obecnie testy mini autobusów.

(wm, tvn24bis)

fot. inf. prasowa

Najnowsze

Co w Krakowie