Pasażerowie poczekają na tramwaj wśród drzew. Jest taki pomysł (WIZUALIZACJE)

Na głównych przystankach tramwajowych w centrum Krakowa mogłyby pojawić sie drzewa. Wszystko po to, aby zmniejszyć smog i umilić czekanie na pojazd MPK.

Stowarzyszenie Ulepszamy Kraków złożyło petycję z postulatem posadzenia drzew w otoczeniu przystanków znajdujących się przy rondach Grunwaldzki, Matecznego, Grzegórzeckim, Mogilskim oraz ul. Monte Cassino. Zaproponowane przez Stowarzyszenie miejsce do posadzenia drzew zostały dokładnie sprawdzone.

– Bardzo dużą uwagę zwracaliśmy, żeby ewentualne nasadzenia nie przeszkadzały pieszym w przemieszczeniu, nie ograniczały widoczności na drodze i nie kolidowały z instalacjami podziemnymi, co weryfikowaliśmy na podstawie danych z miejskiego systemu informacji przestrzennej. W naszym przekonaniu zwiększanie ilości zieleni w popularnych punktach przesiadkowych wymaga tylko dobrej woli ze strony władz miasta. Koszty przedsięwzięcia nie powinny być duże. Zresztą zdecydowanie lepiej wydać pieniądze na sadzenie drzew niż finansować mało potrzebne bajery jak ławki za ponad 100 tysięcy złotych – mówi Krzysztof Kwarciak ze Stowarzyszenia 

Zdaniem Kwarciaka drzewa zapewniłyby trochę cienia w ciepłe dni i sprawiłyby, że przyjemniej będzie w otoczeniu zieleni oczekiwać na przystanku. Zwiększenie ilości roślin w pełnych betonu miejscach przyczyni się do obniżenia temperatur podczas upałów. . Drzewa mogłoby również trochę zmniejszyć ilość spalin jakie z okolicznych dróg docierają na przystanki, bo każda dodatkowa bariera ma wpływ na jakość powietrza. Podczas ulewnych opadów olbrzymia ilość wody jaka spływa z dużych krakowskich rond jest często problemem dla niezbyt wydolnego sytemu kanalizacji.

– Dlatego bardzo potrzebne jest zwiększenie retencji dzięki nowym obszarom zielni. Każdy dodatkowy metr powierzchni biologicznie czynnej przekłada się na bardzo wymierne zimniejsze ilości deszczówki jaką musi odprowadzić kanalizacja. Dlatego sadzenie drzew i tworzenie terenów zielonych powinno być kluczowym elementem przygotować do zmian klimatycznych – dodaje Krzysztof Kwarciak.

fot.  Krzysztof Kwarciak

Jarek Strzeboński 

 

 

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie