Philip Morris – solidni i sprawdzeni

Obowiązkowy punkt wizyty każdego turysty trafiającego do Małopolski i jedna z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich marek. Choć w Krakowie wpływy z turystyki są spore, to nie stanowią głównego źródła dla miejskiego budżetu. Lwią część dochodu stolicy regionu zapewniają zlokalizowane pod Wawelem firmy. Na biznesowej mapie miasta od lat jaśnieje ich coraz więcej, a wśród nich od ponad ćwierć wieku stabilnie rozwijająca się fabryka globalnego giganta Philip Morris International.

To największe centrum produkcyjne firmy w Europie i jedno z największych na świecie. W Krakowie działa również Centrum Usług Wspólnych, świadczące wyspecjalizowane usługi finansowe, zakupowe i informatyczne oraz wsparcie z zakresu HR spółkom z grupy spółek PMI w kilkudziesięciu krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Tylko w Polsce koncern daje możliwość zatrudnienia około 7 tysiącom ludzi.

Znany na świecie gigant branży tytoniowej obecnie przechodzi głęboką transformację skupioną na tworzeniu przyszłości bez dymu. Dziś PMI to synonim nowoczesnych technologii, a także dobry przykład z obszaru społecznej odpowiedzialności biznesu, środowiska i ładu korporacyjnego (ESG). Od wielu lat firma jest też głównym płatnikiem podatku CIT w regionie małopolskim. Zrównoważony rozwój to dziś znacznie więcej niż tylko sposób na minimalizowanie negatywnych efektów zewnętrznych i ograniczanie ryzyka przy jednoczesnej maksymalizacji wydajności i optymalizacji zasobów. To przede wszystkim fundamentalna szansa na innowacje, rozwój oraz tworzenie długoterminowej wartości dla lokalnej społeczności. Dlatego Philip Morris dokłada wszelkich starań, aby włączyć zrównoważony rozwój do każdego aspektu swojej działalności.

Wpływ na środowisko

Od początku 2014 roku krakowska fabryka należąca do spółki Philip Morris Polska S.A.(PMPL) kupuje wyłącznie zieloną energię elektryczną, pochodzącą ze źródeł odnawialnych, np. elektrowni wiatrowych. Od roku 2019 tylko w jednym z działów PMPL zmniejszono zużycie wody o ponad jedną piątą. W 2020 zakład, jako druga firma w Polsce, uzyskała certyfikat Alliance for Water Stewardship (AWS) po pełnym audycie organizacji certyfikującej. Certyfikat AWS potwierdza, że firma odpowiedzialnie zarządza zasobami wodnymi, utrzymując zrównoważony bilans wodny na terenie, gdzie prowadzi produkcję i chroni zasoby cennego surowca. Proces certyfikacji opiera się na międzynarodowym standardzie zarządzania zasobami wody w sposób przejrzysty i we współpracy z lokalnymi partnerami. W krótkim czasie udało się znacząco zredukować zużycie wody. W trosce o środowisko naturalne władze koncernu podjęły decyzję, by do 2030 roku wszystkie fabryki Philip Morris International na całym świecie, w tym krakowska, nie zostawiały śladu węglowego. Mają się stać  tzw. fabrykami ‘zero carbon-footprint’.

Jako producent, Philip Morris jest również odpowiedzialny za zarządzanie produktem, dlatego ogranicza zaśmiecanie planety tworzywami sztucznymi. Firma zmniejszyła o 93% zawartość tworzyw sztucznych w opakowaniach urządzeń IQOS poprzez zastąpienie plastikowych tac – tacami z pulpy drzewnej. Poszerzając portfolio produktów bezdymnych, firma chce odegrać istotną rolę w gospodarce o obiegu zamkniętym, wykorzystując w produkcji materiały, które można poddać recyklingowi. Podstawą programu recyklingowego jest inicjatywa znana jako CIRCLE (Centralna Inspekcja i Recykling w Gospodarce Obiegu Zamkniętego), wdrożona aktualnie na 3 rynkach i testowana w kolejnych. To inwestycja, którą PMI ponosi na rzecz zbierania i recyklingu zużytych urządzeń do podgrzewania tytoniu. W przyszłości każde takie urządzenie będzie można zwrócić po zużyciu i poddać recyklingowi, zgodnie ze standardami branżowymi w każdym kraju, w którym Philip Morris sprzedaje swój produkt. W roku 2018 powstały dwa centra recyklingu: w Europie i w Azji, zapewniające recykling urządzeń zgodnie ze najlepszymi praktykami w tym zakresie.

Srebrne pokolenie i „zetki” razem w pracy

Działania Philip Morris w Polsce z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu procentują, co zauważają i doceniają także zewnętrzne podmioty.

W ubiegłym roku polskie spółki Philip Morris doceniło Forum Odpowiedzialnego Biznesu za dziewięć dobrych praktyk z obszaru społecznej odpowiedzialności oraz zrównoważonego rozwoju. Publikowany corocznie raport „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki” to największy w Polsce przegląd inicjatyw CSR i zrównoważonego rozwoju. Firma została wyróżniona m.in. za tworzenie środowiska równych szans i równych płac, czego przykładem jest przyznany globalnie Certyfikat Równych Płac. PMI po raz drugi od 2019 r. został certyfikowany przez niezależną szwajcarską Fundację EQUAL-SALARY. Potwierdzono, że firma płaci swoim pracownikom jednakowo za jednakową pracę, bez względu na płeć, na ponad 90 rynkach, na których prowadzi działalność.

Philip Morris dba również o równość płci w rekrutacjach, a także o reprezentację kobiet na stanowiskach managerskich (już ponad 40 % globalnie i 45% kobiet w Polsce znajduje się na takich pozycjach). Mimo osiągnięcia jednego z założonych celów, organizacja nie ustaje w staraniach i wyznacza kolejne ambitne kierunki w drodze do budowania równościowego środowiska. Mowa o 35% udziale kobiet na wyższych stanowiskach kierowniczych do 2025 r. Posiadanie zróżnicowanej kadry pracowniczej jest bowiem kluczowym elementem w trwającym właśnie procesie transformacji. Nowy cel świadczy też o dążeniu firmy do ciągłej poprawy reprezentacji płci.

Różnorodna kadra pracownicza to także pracownicy w różnym wieku. Do organizacji chętnie dołączają osoby dopiero co wkraczające na rynek pracy, a z drugiej strony firma celebruje okrągłe rocznice pracowników, którzy są z nią związani od 20, 30, a nawet 50 lat – w ubiegłym roku obchodzono np. 50-lecie pracy jednego z członków zespołu krakowskiej fabryki. Za skuteczne łączenie i wykorzystywanie potencjału  pokoleń w organizacji został także wyróżniony w ubiegłym roku Philip Morris w Polsce – spółki Philip Morris Polska Distribution sp. z o.o. i Philip Morris Polska S.A., jako pierwsze w kraju otrzymały certyfikat „Pracodawcy Dialogu Pokoleń”, będący potwierdzeniem skutecznego zarządzania wiekiem w organizacji. PMPL znalazł się także w tegorocznym zestawieniu „Diversity In Check” – liście pracodawców najbardziej zaawansowanych w zakresie zarządzania różnorodnością i inkluzji w Polsce.

8 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie