Piątkowa noc w krakowskich księgarniach

Przed nami czwarta edycja Nocy Księgarń. Spotkania autorskie, debaty, dyskusje, warsztaty, pokazy filmów, koncerty, spacery literackie, kiermasze – wszyscy kochający książki, niezależnie od wieku i upodobań, znajdą coś dla siebie. Wszystkie wydarzenia w ramach Nocy Księgarń są bezpłatne.

 – Dziś w noc z 7 na 8 października oddamy głos kameralnym księgarniom. Czwarta edycja Nocy Księgarń w Krakowie to bogata oferta spotkań z wybitnymi autorami i autorkami, m.in. Małgorzatą Lebdą i Teresą Tyszowiecką blasK!, ekowarsztatów literackich dla najmłodszych, debat, a także awangardowych koncertów inspirowanych twórczością Marii Konopnickiej – informują organizatorzy.

 Ciekawie zapowiada się  spacer literacki szlakiem kameralnych księgarń działających w grodzie Kraka. Wędrówkę rozpoczniemy o godzinie 17.30 w księgarni podróżniczej Bonobo przy Małym Rynku 4. Prowadzić nas będzie poetka, naukowczyni i ultramaratonka w jednej osobie – Małgorzata Lebda. Możecie się zatem spodziewać nowego spojrzenia na odwiedzane miejsca odwołującego się do konkretnych lektur przewodniczki (zarówno prozatorskich, jak i poetyckich). W planie: księgarnia Nić, księgarnia Karakter, księgarnia De Revolutionibus i księgarnia Mocak Bookstore. Zahaczymy też o istotne literacko miejsca, choćby przy ulicy Krupniczej. Dajcie się poprowadzić i zainspirować!

W jesienny wieczór odwiedźcie Nową. Od godziny 18.00 w Cafe NOWA na osiedlu Zgody 7 rozsiądźcie się wygodnie w fotelach, usiądźcie na pufach z książką i gorącym naparem. Nowa zaprasza na koncert Gabrysi Marat, a następnie na akustyczno-elektroniczną sesję ambientową duetu Wake Up – Truchalski. To jeszcze nie wszystko! Znajdźcie czas na pobuszowanie wśród książkowych półek. Będzie doskonała okazja, bo wszystkie książki kupicie z rabatem 20 proc., a za większe zakupy czekają niespodzianki: do każdego zamówienia powyżej 100 zł – zaproszenie na kawę oraz 50 proc. zniżki na nowohucki plakat autorstwa Krzysztofa Piły!

fot. materiały prasowe

W ramach tegorocznej edycji Nocy Księgarń postanowiliśmy powrócić do „Afrykańskich korzeni Ufo” Anthony’ego Josepha – klasyki afrofuturyzmu, książki przedziwnej, psychodelicznej i transowej, do której dźwięków można by śmiało tańczyć pogo. W księgarni Karakter odbędzie się spotkanie z Teresą Tyszowiecką blasK!, tłumaczką powieści, podczas którego porozmawiamy między innymi o postaci Anthony’ego Josepha i muzycznych kontekstach jego pisarstwa oraz o trudnościach, z jakimi musi się mierzyć tłumacz w pracy nad przekładem. Dyskusji towarzyszyć będzie czytanie performatywne fragmentów książki. Początek o godzinie 19 w księgarni Karakter przy ulicy Tarłowska 12

W sobotę o godzinie 10 w Cafe NOWA Księgarnia, os. Zgody 7 zapraszamy na warsztaty ekologiczne dzieci w wieku 3-6 lat. Spotkanie zainspirowane serią „Opowieści ze Świetnika” Marcina Mortki. Nie możecie tego przegapić! To będzie niesamowity poranek. Podczas zajęć poznamy wesołych bohaterów książek i wraz z nimi przeżyjemy przygodę na… śmietniku! Dowiemy się, czy na pewno zepsute rzeczy trzeba wyrzucić i co można zrobić, by nadać przedmiotom drugie życie. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: cafe@nowaksiegarnia.pl z dopiskiem „Eko warsztaty »Opowieści ze Świetnika«”.

Po 24 lutego literatura ukraińska znalazła się w centrum zainteresowania polskich czytelników. W związku z tak licznym napływem naszych gości ze wschodu chcemy ich poznać, a do tego najlepiej przyczynią się książki ukraińskich autorów. Wydawcy bez zwłoki zareagowali na tę potrzebę, wznawiając wcześniej wydane tytuły i decydując się na nowe tłumaczenia. O tym, co warto wybrać, które pozycje z literatury pięknej, reportażu czy ukraińskich kryminałów dobrze znać oraz jaka jest sytuacja tłumaczy i jak funkcjonuje rynek wydawniczy w Ukrainie porozmawiają uczestnicy debaty. Spotkanie odbędzie się w formie stacjonarnej z transmisją online na Facebooku Nocy Księgarń oraz Krakowa Miasta Literatury UNESCO. W rozmowie udział wezmą: Marcin Gaczkowski, Aneta Kamińska i Olga Smolnytska, a dyskusję poprowadzi Marcin Żyła. Debata pod patronatem Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury. Start  7 października, godz. 20.30, Mocak Bookstore BUNKIER w Pałacu Potockich, Rynek Główny 20

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń dostępny jest na stronie: www.nocksiegarn.pl oraz miastoliteratury.pl.

(JS)

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie