Pięć małopolskich gmin bez węgla od 2030 roku? Ruszają konsultacje

Musisz przeczytać

Skawina, Niepołomice, Krzeszowice, miasta Nowy Targ i Oświęcim – to małopolskie samorządy, które chcą wprowadzić całkowity zakaz palenia węglem od 1 stycznia 2030. Na ich terenach właśnie rozpoczynają się konsultacje społeczne lokalnych uchwał antysmogowych.

Lokalne uchwały antysmogowe wyprzedzają regulacje wojewódzkie. Według uchwały antysmogowej dla Małopolski, do końca 2022 roku należy wymienić węglowe piece pozaklasowe, tzw. kopciuchy. Nadal jednak można będzie stosować węgiel w nowoczesnych urządzeniach grzewczych. Coraz więcej małopolskich samorządów decyduje się na odważniejsze kroki. Tego właśnie chcą gminy Skawina, Niepołomice, Krzeszowice oraz miasta Nowy Targ i Oświęcim. O lokalnym zakazie stosowania węgla dyskutują również samorządy miast Tarnów i Rabka-Zdrój oraz gmin Zabierzów i Czarny Dunajec.

– To milowy krok w walce o czyste powietrze w Małopolsce. Wyraźnie widzimy, że ten temat jest coraz ważniejszy, że zmienia się podejście do kwestii środowiskowych. Dyskusja o lokalnych uchwałach antysmogowych to początek rewolucji – podkreśla wicemarszałek małopolski Tomasz Urynowicz.

Lokalne uchwały antysmogowe będą przyjmowane przez Sejmik Województwa Małopolskiego na wniosek gmin i po podjęciu przez Radę Gminy odpowiedniej uchwały kierunkowej, wypracowanej w procesie konsultacji. „Największą korzyścią z przyjęcia uchwał lokalnych będzie zdrowie mieszkańców – szybsze osiągnięcie jakości powietrza zgodnej z polskimi i europejskimi normami. Dodatkowa korzyść to preferencyjne traktowanie takich gmin przy podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2021-2027” – czytamy w komunikacie na rozpoczęcie konsultacji w sprawie wprowadzenia zakazu palenia węglem w pięciu małopolskich gminach.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca