Piece węglowe jak „junkersy”. Samorządowcy apelują do premiera

fot. Metropolia Krakowska

Szefowie piętnastu gmin tworzących Metropolię Krakowską podpisali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o wprowadzenie obowiązku rejestracji i – wzorem pieców na gaz – kontroli kotłów na paliwo stałe.

Zdaniem samorządowców, skuteczne działania na rzecz ochrony powietrza, związane z likwidacją pieców na paliwa stałe, wymagają wiedzy o ich liczbie liczbie i stanie technicznym.

Jak przekonują, gminom brakuje narzędzi prawnych do pozyskania od właścicieli mieszkań i budynków informacji o sposobie ich ogrzewania. Należące do Metropolii gminy już teraz przeprowadzają inwentaryzację palenisk węglowych, jednak w kolejnych latach dane te powinny być stale aktualizowane.

Szkopuł w tym, że brakuje odpowiednich przepisów dających uprawnienie do systematycznego pozyskiwania od właścicieli informacji o sposobie ogrzewania budynku.

– Pamiętajmy, że od września 2019 w Krakowie będzie obowiązywał całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Wiemy jak bardzo potrzebna jest aktualna informacja o liczbie i stanie technicznym urządzeń grzewczych, dlatego miasto Kraków wspiera gminy sąsiadujące w zabieganiu o zmiany prawne, dające możliwość pozyskania tych informacji – mówi Prezydent Jacek Majchrowski.

Samorządowcy liczą, że władze centralne przychylą się do wystosowanego we wtorek apelu i proponowane przez nich zmiany wejdą w życie już we wrześniu tego roku.

Zobacz także