Piękny dar dla Krakowa! Pasjonatka była bardzo szczodra… [wideo]

MHMK

Pewne pasjonatka sztuki przekazała miastu m.in. kolekcję obrazów. Okazuje się, że jest ona warta… 716 tys. zł!

Miasto dar otrzymało na początku roku od zmarłej pasjonatki i kolekcjonerki sztuki. Z uwagi na wartość kolekcjonerską i historyczną przedmioty zostały przekazane do Muzeum Krakowa.

Prezent zawierał obrazy, wyroby z porcelany, szkła i kryształu. Rękodzieło wytworzone z metalu i srebra zarówno to użytkowe jak i artystyczne. Zbiór książek i periodyków związanych z rynkiem dzieł sztuki w Krakowie i w Polsce. Zaproszenia na aukcje, wystawy, wernisaże.
 
„Wszystkie te zebrane przedmioty są niemymi świadkami jej życia. Ukazują nam osobę, dla której szeroko pojęta sztuka nie była tylko pasją, ale również sposobem na życie. Trudno wyrokować, czy była jedynym twórcą zebranej kolekcji, czy też kontynuowała rodzinne tradycje, ale jedno jest pewne, bez obcowania ze sztuką, nie wyobrażała sobie codzienności. Możemy sobie również wyobrazić, że czynnie udzielała się w środowisku krakowskich artystów malarzy” – informuje magistrat.
 
Znakomita większość zgromadzonych prac, to dzieła wybitnych artystów związanych z Krakowem, którzy żyli i tworzyli w naszym mieście na przestrzeni ponad stu lat.
 
„Kolekcja zgromadzona w Muzeum Krakowa podlegać będzie renowacji, a następnie zarówno obrazy jak i inne przedmioty artystyczne zostaną udostępnione na organizowanych przez Muzeum wystawach, tak by mogły cieszyć mieszkańców Krakowa i gości odwiedzających nasze miasto” – zapewniają urzędnicy.
 
A tak wygląda kolekcja obrazów w wersji wideo:
 

 

Zobacz także