Pieniądzy nie ma, ale winnych nie znaleziono

Miasto straciło miliony złotych na starania o organizację Igrzysk Olimpijskich, ale przestępstwa nie było – tak uznała krakowska prokuratura, która umorzyła postępowanie w sprawie niegospodarności, którą zawiadamiający o przestępstwie zarzucali Jackowi Majchrowskiemu.

Składający zawiadomienie do prokuratury przekonywali, że miasto wydało wiele milionów złotych na starania o organizację imprezy, której krakowianie w ogóle nie chcieli gościć w swoim mieście, co potwierdziło ostatecznie referendum w tej sprawie. Zdaniem prokuratury prezydent Jacek Majchrowski nie może odpowiadać jednak za nieodpowiednie gospodarowanie finansami miasta, bo wykonywał jedynie decyzje rady miasta, która popierała miejskie starania o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku.

Gra idzie o potężną kwotę, bo Kraków na starania o organizację IO 2022 wydał 6 mln 776 tys. złotych. Dodatkowo firma, która pomagała miastu w kompletowaniu i przygotowywaniu dokumentów domagała się kolejnych milionów złotych, które miały wynikać z umowy zawartej pomiędzy miastem, a spółką Event Knowledge Services.

Komitet działał od listopada 2013 roku do marca 2014 roku. W tym czasie wielokrotnie pojawiały się głosy mówiące o tym, że krakowianie są przeciwni organizowania imprezy, która pochłonie ogromne kwoty. Do referendum w tej sprawie doszło jednak dopiero w maju 2014 roku. Blisko 70 proc. krakowian opowiedziało się za rezygnacją miasta ze starań o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Pieniędzy zainwestowanych w starania nie udało się już jednak odzyskać.

Dziennikarz Witold Gadowski, reprezentując grupę 34 mieszkańców Krakowa złożył do prokuratury zawiadomienie, w którym wskazywał, że prezydent Jacek Majchrowski wykazał się niegospodarnością, bo z kasy miasta wypłynęło blisko 7 mln złotych i to bez wcześniejszych konsultacji wśród mieszkańców.

Prokuratura nie potwierdziła jednak tych zarzutów. Zdaniem śledczych prezydent wykonywał jedynie swoje obowiązki polegające na wcielaniu w życie uchwał przegłosowanych przez Radę Miasta Krakowa, która popierała pomysł organizacji tej imprezy.

(or)

 

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie