Pierwsza pasterka w Polsce za nami. Odbyła się w Kopalni Soli w Wieliczce (ZDJĘCIA)

Tegoroczna podziemna Pasterka zgromadziła ponad 800 osób. Rankiem 24 grudnia, 101 m pod ziemią w kaplicy św. Kingi modlili się górnicy, ich bliscy, wieliczanie i wszyscy, którzy postanowili rozpocząć świętowanie Bożego Narodzenia w zabytkowej kopalni. 

Pasterka w Kopalni Soli „Wieliczka” jest najwcześniej w Polsce odprawianą bożonarodzeniową Mszą.  Uczestnicząc w wydarzeniu górnicy kontynuują ok 300-letnią tradycję. Pierwsza udokumentowana Msza św. została w kopalni w Wieliczce odprawiona w XVII wieku. Prawdopodobnie już wtedy organizowano msze też w Wigilię. Pasterki przetrwały czasy zaborów, a zakazano ich dopiero w Polsce Ludowej, by potem mogły powrócić na stałe do kalendarza.

Dlaczego górnicy obchodzą Pasterkę o poranku? Zwyczaj pochodzi z czasów, gdy w Wieliczce wykuwano jeszcze sól. Załoga kończąca nocną zmianę spotykała kolegów, którzy dopiero rozpoczynali swoją szychtę i wspólnie szli pokłonić się Jezusowi. W Wigilię był jeszcze jeden zwyczaj: nie prowadzono ciężkich robót, a jedynie te niezbędne dla bezpiecznego funkcjonowania kopalni oraz zapewniające ciągłość wydobycia.

Solna świątynia przypomina, że Jezus narodził się w grocie. Pod koniec XIX stulecia założono kaplicę św. Kingi, która przez kolejne dziesięciolecia piękniała, przyozdabiana rzeźbiarskimi dziełami utalentowanych górników. Jednym z elementów wystroju świątyni jest szopka umieszczona w północnej ścianie. Maleńkie Betlejem nieustannie przypomina o cudzie Bożego Narodzenia.

Fot. Rafał Stachurski

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie