Pierwsze spadki cen mieszkań. Także w Krakowie

pixabay.com

Ceny mieszkań w Krakowie spadły w ostatnim miesiącu o 3 proc. Spadki odnotowano w większości dużych miast. To pierwszy widoczny efekt wpływu epidemii koronawirusa na rynku mieszkaniowym.

Do tej pory ceny ceny mieszkań szły w górę i nie widać było końca tej tendencji. Nawet pierwsze miesiące epidemii koronawirusa nie powstrzymały wzrostu. Jeszcze w kwietniu ceny szły w górę, choć dramatycznie spadła już wtedy sprzedaż mieszkań. Maj przyniósł pierwsze spadki cen. Także w Krakowie.

Najnowszy raport Expandera i Rentier.io pokazuje, że w Krakowie średnia cena mieszkania spadła w maju – w porównaniu do kwietnia – o 3proc. Biorąc jednak pod uwagę okres ostatniego roku, to nadal ceny lokali mieszkań w stolicy Małopolski są wyższe o 9 proc. Ale spadek cen w ciągu ostatniego miesiąca może być pierwszym sygnałem potwierdzającym opinię wielu ekspertów od nieruchomości o nadchodzących spadkach. Na dziś średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Krakowie (jak podają Expander i Rentier.io) to 8714 złotych.

„Kluczowe dla poziomu cen mieszkań będą dwa elementy – bezrobocie i to czy pojawi się druga fala epidemii. Im wyższe bezrobocie tym mniej osób stać na kredyt. Istotne spadki cen są więc prawdopodobne, ale pod warunkiem, że przez dłuższy czas utrzyma się wysokie bezrobocie” – twierdzą analitycy Expandera i Rentier.io. Przyznają, że prognozy dotyczące bezrobocia są optymistyczne, ale skutków drugiej fali epidemii nie da się dziś przewidzieć.

O tym, że sytuacja na rynku mieszkaniowym nie nastraja do optymizmu świadczy też spadek zainteresowania kredytami. Już w kwietniu popyt na nie spadł o blisko 28 proc. Przynajmniej tak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Może to być efektem oczekiwania na rozwój sytuacji i powstrzymywania się od tak ważnych decyzji jak zakup dachu nad głową i podjęcia zobowiązań finansowych na długie lata w momencie, kiedy nie wiadomo, co będzie za kilka miesięcy. Choć obecnie oprocentowanie kredytów hipotecznych jest najniższe w historii, co mogłoby zachęcać do zadłużania się.

Ale raport Expandera i Rentier.io pokazuje jeszcze coś ciekawego – w maju pojawiło się znacznie więcej ofert sprzedaży mieszkań. Liczba ogłoszeń w maju była aż o 15 proc. wyższa niż w lutym i o 20 proc. wyższa niż przed rokiem. „Co ważne, nie jest to efekt dublowania się ogłoszeń dotyczących tego samego mieszkania” – podkreślają eksperci. Nie wiadomo jednak, czy to próba nadrobienia zaległości z kwietnia, kiedy spadła liczba oferowanych mieszkań czy też plan sprzedaży większej liczby lokali teraz w obawie przed tym, co może się stać za kilka miesięcy.

GS

Atrakcyjne mieszkania w centrum Krakowa na sprzedaż. Duże i małe. Ceny też różne

Zobacz także