Pijecie alkohol podczas świąt? Musicie to wiedzieć!

– Naszej uwadze nie powinna umknąć także kaloryczność wypijanych trunków. Przed świętami  i sylwestrem regularnie odchudzamy się i modelujemy naszą sylwetkę, aby „wcisnąć” się u upragnioną sukienkę. Nie zapominajmy zatem, że alkohol to głównie cukier – pisze dr Izabela Załęska* dla KRKnews.

Okres świąteczny to czas spotkań rodzinnych i towarzyskich. Kraków przyozdobiony jest w przepiękne bożonarodzeniowe ozdoby, a kiermasz na krakowskim rynku pozwala nam poczuć prawdziwą atmosferę Świąt. Dużymi krokami zbliża się także Sylwester, na który jak co roku czekamy z niecierpliwością. Panująca przyjemna atmosfera sprzyja spożywaniu alkoholu nie tylko w zaciszu domowym, ale także na mrozie pod krakowskim gołym niebem.

dr Izabela Załęska
dr Izabela Załęska

Często przygotowania do tego magicznego okresu trwają długo. Chcąc  skórę błyszczeć  na spotkaniach rodzinnych i w towarzystwie przyjaciół bardzo dbamy o naszą skórę. Zastanówmy się zatem jak bawić się i korzystać z wolnego czasu nie wpływając destrukcyjnie na wypielęgnowaną cerę.

Alkohol, który będzie nam towarzyszył wybierajmy mądrze i pamiętajmy, że każda jego porcja działa odwadniająco na nasz organizm, a w konsekwencji doprowadza on także do podrażnienia skóry. W prostej analizie zrozumiecie Państwo, że odwodnienie i podrażnienie skóry będzie przyspieszało proces starzenia. Nie bez znaczenia jest także dla naszych włosów, które tracą swój blask i często wypadają. Wyjątkowo wrażliwe na jego działanie są także naczynia skórne, które pod wpływem alkoholu ulegają rozszerzeniu. Oczywiście niewielka ilość alkoholu nam nie zaszkodzi, ale pamiętajmy aby go nie spożywać na mrozie(!) pomimo pięknie pachnącego „grzańca” na krakowskim rynku. Eksponowanie rozszerzonych naczyń na mróz i wiatr spowoduje pogorszenie stanu skóry naczyniowej i niekiedy występowanie utrwalonego rumienia na twarzy.  

Naszej uwadze nie powinna umknąć także kaloryczność wypijanych trunków. Przed świętami  i sylwestrem regularnie odchudzamy się i modelujemy naszą sylwetkę, aby „wcisnąć” się u upragnioną sukienkę. Nie zapominajmy zatem, że alkohol to głównie cukier. 1 gram tłuszczu to 9 kcal, węglowodanów 4 kcal, a alkoholu aż 7 kcal. Cukier doprowadza do glikozylacji, starzenia się tkanek, spowalnia produkcję kolagenu, a nawet doprowadza do  zmian w DNA. Dlatego też często przyspieszony proces starzenia widoczny jest u osób chorujących na cukrzycę. Prowadząc analizę i czerpiąc ze źródeł okazuje się, że niejednokrotnie w naszym życiu jesteśmy w stanie zrezygnować ze słodyczy, katować się drakońską dietą dla osiągnięcia wymarzonej sylwetki, ale przy tym nie rezygnujemy z alkoholu. Jeśli z różnych przyczyn nie możemy go sobie odmówić, starajmy się wybierać alkohole bez zawrotnej ilości cukru. Zwróćmy uwagę na fantastyczne, kolorowe, sylwestrowe drinki, w których niejednokrotnie jest nawet około łyżeczki cukru. Wybierajmy czerwone wina wytrawne i w tym przypadku minimalizując wpływ alkoholu korzystajmy z właściwości polifenoli i resweratrolu.

Podsumowując, pamiętajmy, że alkohol odwadnia i podrażnia skórę. Doprowadza do uaktywnienia procesów starzenia się skóry, która traci swoją sprężystość i elastyczność. Powoduje rozszerzenie naczyń skórnych i wielu przypadkach utrwalonego rumienia. Doprowadza także do problemów z utrzymaniem odpowiedniej wagi ciała, a także gorszego wchłaniania składników aktywnych ze stosowanych preparatów. Nie bez znaczenia jest także wpływ alkoholu na układ hormonalny i często występujące dodatkowe problemy skórne.

Aby znakomicie się bawić nie tracąc naszej urody i zdrowia skóry nie pijmy alkoholu na mroźnym powietrzu, a w pomieszczeniach ograniczmy jego ilość oraz wybierajmy świadomie ten, w którym znajdziemy najmniej cukru, aby cieszyć się zdrową i młodą skórą możliwie najdłużej.

W Nowym, 2017  Roku życzę Państwu pięknej, gładkiej i zdrowej skóry.

dr Izabela Załęska

fot. Carodean Road Designs via Foter.com

* Dr n. med. Izabela Załęska – międzynarodowy ekspert w dziedzinie Kosmetologii, specjalista z zakresu Kosmetologii Estetycznej i Medycznej. Wieloletni praktyk, trener, a także nauczyciel akademicki.  Adiunkt na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie oraz Koordynator kierunku Kosmetologia w PPWSZ w Nowym Targu. Pasje: sport, dieta,muzyka i macierzyństwo. E-mail: Izaleska@icloud.com

 

Kuszące i nawilżone usta. Jak o nie dbać? [7 prostych sposobów]

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie