Pili tam artyści i politycy. Koniec kawiarni na Plantach!

Niejeden nawalony polityk zataczał się tam jak meserszmit. Niejeden artysta doznawał tam olśnienia w oparach alkoholu. Niejeden biznesmen dobił tam targu w oparach papierosowego dymu. Niejeden młody, szarmancki mężczyzna po raz pierwszy pocałował tam piękną, niewinną dziewicę. Niejeden podstarzały bogacz zaczynał tam grę wstępną z opłaconą z góry niewiastą. Po prostu – działo się!

Teraz powoli wszystko staje się historią. To koniec pewnej epoki. Koniec jednego z najbardziej kultowych miejsc na Plantach, w ścisłym centrum, a nawet i w całym Krakowie. Opatulona przeźroczystą, grubą folią kawiarnia przestaje istnieć. Miejsce, w którym czuć było krakowskie powietrze zmieszane z tytoniem, odchodzi w zapomnienie. Bunkier Sztuki w takim wydaniu, z jakiego znamy go obecnie, zniknie z mapy Krakowa.

Poznaliśmy właśnie nową koncepcję przebudowy budynku Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Wraz z nią zniknie zewnętrzna kawiarnia, a miejsce będzie się prezentować mniej więcej tak:

Bunkier Sztuki - wizualizacja
Bunkier Sztuki – wizualizacja

Laureatem pierwszej nagrody w konkursie został Robert Konieczny KWK Promes z Katowic. – Zwycięski projekt zakłada poszanowanie wartości kulturowych istniejącego, ikonicznego budynku Galerii i podporządkowanie im zasad modernizacji, w ramach której planowane jest przywrócenie mu dawnej świetności – podkreślał przewodniczący sądu konkursowego Jerzy Szczepanik-Dzikowski.

Dokumentacja konkursu, pełne uzasadnienie Sądu Konkursowego oraz projekty dostępne są na stronie internetowej Bunkra Sztuki (tutaj). Wszystkie prace zakwalifikowane do konkursu można oglądać do 9. listopada na wystawie plenerowej przed głównym wejściem do Galerii na krakowskich Plantach.

(lm)

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie