Pilna wymiana pięciometrowej belki na najwyższym zabytku w centrum Krakowa

Musisz przeczytać

Pięciometrowa belka, na której opiera się konstrukcja więźby Wieży Zegarowej na Wawelu wymaga pilnej wymiany. Od ubiegłego roku Wieża Zegarowa – najwyższy zabytek w centrum Krakowa – przechodzi gruntowny remont.  

Wymiana belki będzie przedsięwzięciem bardzo złożonym pod względem logistycznym z uwagi na bardzo trudny dostęp dla ekip konserwatorskich i budowlanych – Na najwyższe poziomy wieży można dostać się jedynie wielokrotnie zakręcającymi, stromymi schodami o szerokości zwykłej drabiny i zbliżonej konstrukcji. Wymiana nadwątlonej belki jest warunkiem dalszego remontu. Zdaniem specjalistów wymienić trzeba będzie jeszcze przynajmniej jedną, krótszą belkę, do której zamontowany był gong zegara – informuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Fot. Paweł Krzan / Biuro SKOZK

Konserwacja Wieży Zegarowej to projekt kluczowy Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa. Roboty powinny zakończyć się w 2025 roku. Koszt prac wynosi 7,5 mln zł, z czego 5,9 mln zł pokryje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Pozostałe środki zapewni parafia wawelska.

Wieżę Zegarową katedry wawelskiej wzniesiono w XIV wieku. W późniejszych stuleciach przebudowywana i uzupełniania, uzyskała swój obecny wygląd w XVIII wieku dzięki charakterystycznemu, ogromnemu hełmowi projektu zapewne Kacpra Bażanki. Przyjęty program prac zakłada zabezpieczenie i pozostawienie jak największych fragmentów obecnych blach, które mimo wielu napraw pochodzą w większości z epoki baroku. Nowe, konieczne wstawki ze współczesnej blachy trafić mają przede wszystkim w zakamarki niewidoczne dla postronnego obserwatora, często najmocniej uszkodzone przez wiatry, deszcze i śnieg.

Patrycja Bliska

 

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

1 KOMENTARZ

Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca