Pilnie strzeżona tajemnica magistratu. Kto podarował 10 mln zł na Krakowskie Centrum Muzyki?

Nieznany mężczyzna wpłacił na konto gminy darowiznę w kwocie 10 mln złotych, która ma zostać przeznaczona na budowę Krakowskiego Centrum Muzyki.

W Cichym Kąciku powstanie nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, a także aula na 300 osób, wielofunkcyjne sale prób, garderoby, biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną.

Okazuje się, że tajemniczy mężczyzna podarował gminie 10 mln zł na budowę Centrum. Jego dane są pilnie strzeżoną tajemnicą, bo mężczyzna nie życzy sobie ujawniania jego danych. – Jest RODO. Ten pan nie chce. On wyraził zgodę, że jak będzie oddane Centrum Muzyki i będą tabliczki z nazwiskami darczyńców, można go tam umieścić. To nie Polak. To człowiek z branży IT z Londynu – zdradził prezydent Jacek Majchrowski w rozmowie z Radiem Kraków.

– To dla mnie bardzo ważny projekt – mówił kilka miesięcy temu Majchrowski – Nadchodzi czas, kiedy zapewnimy muzyczny dom dwóm krakowskim orkiestrom. Capella Cracoviensis i Sinfonietta Cracovia, należące do grona najlepszych europejskich zespołów muzycznych, niebawem będą miały tu swoje siedziby.

Miejsce będzie również wykorzystywane przez idmioty twórcze, organizacje pozarządowe, artystów i jako przestrzeń prezentacji festiwali, takich jak Opera Rara, Muzyka w Starym Krakowie czy Festiwal Sacrum Profanum. Powstająca w Cichym Kąciku sala koncertowa ma być bowiem sercem muzycznego Krakowa, miejscem działalności artystycznej i programowej najważniejszych krakowskich zespołów muzycznych, ale także centrum edukacji muzycznej i artystNiebawem działka przy ul. Piastowskiej 20 niebawem stanie się wielkim placem budowy. Na razie jednak z terenów usuwane są dotychczasowe zabudowania, o czym pisaliśmy tutaj.

Najnowsze

Co w Krakowie