Opera Krakowska z nowym dyrektorem. Był już jej dyrygentem i dyrektorem artystycznym

Opera Krakowska będzie mieć nowego dyrektora. We wtorek, 23 sierpnia 2022 roku, na to stanowisko zostanie powołany prof. dr hab. Piotr Sułkowski. Przez ostatnich 11 lat prof. Sułkowski był dyrektorem naczelnym i artystycznym Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, ale wcześniej pracował w Operze Krakowskiej.

Na początku tego roku Zarząd Województwa Małopolskiego ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora Opery Krakowskiej. Od wielu lat szefuje jej Bogusław Nowak, ale jego dyrektorska kadencja kończy się 31 sierpnia 2022 roku. Konkurs na nowego dyrektora został rozstrzygnięty już w czerwcu. Teraz władze województwa powołają zwycięzcę tego konkursu. To prof. Piotr Sułkowski, który przez ostatnie 11 lat kierował Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie.

Ale Piotr Sułkowski pochodzi z Krakowa. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na kierunkach: Dyrygentura oraz Wychowanie Muzyczne. Jest absolwentem kursów dyrygenckich w Niemczech i USA. W 2021 roku otrzymał tytuł profesora sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Przez 12 lat był związany z Operą Krakowską w Krakowie jako dyrygent oraz dyrektor artystyczny. Od 12 lat jest wykładowcą w Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie w klasie dyrygentury. Od 11 lat pełni funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie. Piotr Sułkowski jest także członkiem polskich i międzynarodowych komisji konkursów muzycznych, współpracuje z orkiestrami w kraju i zagranicą. Przygotował wiele premier operowych, w tym prawykonań. Jest laureatem licznych nagród, m.in. Statuetki św. Jakuba, Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Srebrnego i Złotego Krzyża Zasługi oraz Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Odchodzący Bogusław Nowak dwa razy był dyrektorem Opery Krakowskiej. Po raz pierwszy został nim w 2001 roku, ale w 2004 roku objął stanowisko dyrektora krakowskiego oddziału TVP. Ponownie dyrektorem Opery Krakowskiej został w 2007 roku, po wygranym konkursie. I kieruje placówką podległą marszałkowi województwa do tej pory.

(red)

Najnowsze

Co w Krakowie