PiS nie uchyli małopolskiej deklaracji anty LGBT, ale ją poprawi

Musisz przeczytać

Na poniedziałkowej sesji sejmiku radni PiS nie uchylą deklaracji anty LGBT przyjętej w kwietniu 2019 roku, ale ją zmienią.  Jak zapewnia marszałek województwa Witold Kozłowski, mają być z niej usunięte „wszystkie stwierdzenia mogące budzić kontrowersje”.

To już kolejne podejście do rozwiązania problemu, jaki wywołuje deklaracja anty LGBT. Przez nią Małopolska może stracić miliardy złotych z unijnych funduszy. Opozycja twierdzi, że tylko jej uchylenie skutecznie zapobiegnie temu zagrożeniu. Już raz próbowała uchylić sporna deklarację na nadzwyczajnej sesji, ale PiS się temu sprzeciwiło. Projekt uchylający deklarację znalazł się także w porządku najbliższej sesji, która odbędzie się w poniedziałek, 27 września 2021. Ale i tym razem do uchylenia nie dojdzie.

PiS ma inny plan – chce wprowadzić zmiany do deklaracji sprzed ponad dwóch lat. Marszałek małopolski Witold Kozłowski poinformował dzisiaj (22 września 2021), że z dokumentu maja być usunięte wszystkie zapisy mogące budzić kontrowersje. Jakie? Tego tak naprawdę nie wiadomo, bo projekt zmian jest na razie tajny. Marszałek zaznaczył, że sama deklaracja nie może być uchylona, bo dotyczy ona także obrony praw rodziny i tradycji.

– Od jakiegoś czasu realizujemy duży projekt pod nazwą Małopolski Konsensus. Pierwszym krokiem w tym projekcie było powołanie Rady oraz Pełnomocnika Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Równego traktowania i Praw rodziny. W zasadzie pełnomocnik został już powołany. Jesteśmy w trakcie powoływania Rady – a raczej kompletowania jej pełnego składu. To był pierwszy krok, po którym otrzymaliśmy informację od naszego opiekuna, czyli pani dyrektor Marii Galewskiej, która oceniła powołanie Pełnomocnika i Rady jako działania w dobrym kierunku. Było to dobrze przyjęte, jednak dalsze oczekiwanie jest takie, aby nastąpiła korekta deklaracji sprzed dwóch lat – powiedział marszałek Witold Kozłowski.

Projekt zmian w deklaracji trafił już do radnych PiS. Otrzymają go także radni opozycji.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca