Plan północnej obwodnicy podpisany

Program inwestycyjny dla północnej obwodnicy Krakowa zatwierdzony. Minister Andrzej Adamczyk podpisał plan na realizację północnego odcinka obwodnicy Krakowa.

– Północna obwodnica jest bardzo ważna dla Krakowa i Małopolski. Ta inwestycja to także droga ułatwiająca przejazd z północy na południe Polski, jest wiec niezbędna z punktu widzenia interesu transportowego kraju. To także impuls rozwojowy dla regionu. Obwodnica północna Krakowa umożliwi sprawniejsze przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi dzielnicami miasta – mówił Adamczyk podczas podpisania Programu Inwestycyjnego dla Północnej Obwodnicy Krakowa.

Realizacja tego prawie 15. kilometrowego odcina jest planowana na lata 2019-2022. Szacunkowy, łączny koszt inwestycji, to ponad 1,5 mld zł. Zatwierdzenie programu oznacza w praktyce zapewnienie finansowania prac przygotowawczych, które będzie prowadził inwestor, czyli krakowska GDDKiA.
Przypomnijmy, że obwodnica w ciągu drogi ekspresowej S52, 19 maja 2016 roku została włączona do sieci dróg krajowych, dzięki nowelizacji rozporządzenia w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych.

Dzięki tej inwestycji, ruch tranzytowy na kierunku wschód-zachód będzie rozdzielał się na północną i południową część obwodnicy miasta, odciążając autostradę A4. Jak informuje GDDKiA, natężenie ruchu na południowej obwodnicy Krakowa w ciągu A4 już teraz przekracza 50 tys. pojazdów na dobę, a w przypadku odcinka węzeł Kraków Tyniec – węzeł Kraków Sidzina przekracza 64 tys. pojazdów na dobę. Dzięki nowej inwestycji ruch tranzytowy na kierunku wschód-zachód będzie rozdzielał się na północną i południową część obwodnicy miasta, odciążając autostradę A4. Północna Obwodnica Krakowa przejmie też cały ruch tranzytowy, jak również część ruchu miejskiego, obecnie przechodzącego przez północną część miasta drogą DK 79.

(bg)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie