Po 23 latach smoki znikają z zakola Wisły pod Wawelem

Odbywająca się rokrocznie w czerwcu Wielka Parada Smoków to jedno z ulubionych wydarzeń krakowian i turystów, a także synonim lata w Krakowie. Okazuje się, że po 23 latach smoki znikają z zakola Wisły pod Wawelem. 

Wielka Parada Smoków to wydarzenie bez którego krakowianie nie wyobrażają sobie lata. Widowiskowe wydarzenie od lat ściąga do stolicy Małopolski również tłumy turystów. Okazuje się jednak, że miasto zdecydowało, że w tym roku inne instytucje, głównie Krakowskie Biuro Festiwalowe, przejmą organizację Wielkiej Parady Smoków. Zmieni się nie tylko organizator, ale również czas i forma prezentacji. W tym roku ma zabraknąć popularnego nocnego widowiska.

Jak przekazuje Urząd Miasta, obecnie trwają prace nad nowym wydarzeniem o nazwie „Widowisko na Wiśle – WIANKI”, które ma łączyć różne konteksty kulturowe związane z Krakowem. Szczegółowa koncepcja nowej formuły jest opracowywana przez Krakowskie Biuro Festiwalowe we współpracy z Wydziałem Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz innymi instytucjami kultury, takimi jak Muzeum Krakowa. Środki na realizację tego przedsięwzięcia zostały już zabezpieczone w budżecie Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Bez zmian pozostaje natomiast organizacja konkursu na najpiękniejszego smoka. Jego realizacja jest nadal po stronie Teatru. W niedzielę, 9 czerwca, ulicami Starego Miasta przejdzie barwny pochód, którego bohaterami będą ogromne stwory wykonane przez dzieci i opiekunów w szkołach, przedszkolach, domach kultury i innych placówkach o charakterze kulturalno-oświatowym i oświatowym na terenie całego kraju.

23. Wielka Parada Smoków odbędzie się pod hasłem „Smoki bajek, baśni i powieści”. Uczestnicy konkursu będą więc mogli zainspirować się swoimi ulubionymi smoczymi bohaterami, których historie zapisano w książkach, nie tylko tych pisanych prozą, ale także wierszem

– Liczymy na to, że dzięki Waszym wspaniałym pomysłom plastycznym i autorskim rozwiązaniom technicznym postaci, które znamy jedynie z literatury, pojawią się w Krakowie jako piękne, kolorowe, i potężne paradne lalki. I to właśnie Wy tchniecie w nie życie! – zachęca Teatr Groteska.

Patrycja Bliska 

Koniec pierwszego etapu prac w KL Plaszow. Otwarcie wystawy plenerowej w marcu (ZDJĘCIA)

Najnowsze

Co w Krakowie