Po 40. latach Kraków stracił rekord. Został „pobity” przez Toruń

Wszystko co dobre musie się kiedyś skończyć. Jak poinformował IMGW, w Toruniu termometry pokazały w czwartek rekordowe 28,3 stopni Celsjusza.  To oznacza, że poprzedni rekord temperatury na dzień 28 września został pobity aż o jeden stopień. Co warte podkreślenia, poprzedni rekord ustanowiony został ponad 40 lat temu w Krakowie.

Jak przekazał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w czwartek najwyższą temperaturę zanotowano na stacji synoptycznej w Toruniu. Instrumenty pomiarowe wskazały, że w najcieplejszym momencie dnia wyniosła ona 28,3 stopni Celsjusza. Oznacza to, że za nami najcieplejszy 28 września w historii Polski. Dotychczasowy rekord temperatury dla tego dnia wynosił bowiem 27,3 st. C, a odnotowano go w Krakowie w 1981 r.

Synoptycy już po godz. 14.00 przekazali informację o nowym rekordzie ciepła dla tego dnia, ponieważ słupki rtęci w Kole poszybowały do 27,8 st. C. W kolejnych godzinach robiło się jednak jeszcze goręcej i ostatecznie najwyższą temperaturę odnotowaliśmy w czwartek w Toruniu — 28,3 st. C. Oznacza to pobicie poprzedniego rekordu o 1 st. C. Nie można wykluczyć, że dziś mogą paść kolejne, ponieważ w wielu regionach znów zrobi się nadzwyczaj gorąco i na termometrach zobaczymy ponad 25 st. C. W weekend prognozowane jest już ochłodzenie i powrót do normalniejszej dla tego okresu pogody.

Patrycja Bliska 

 

 

 

 

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie