Pociągi z Krakowa nie pojadą na festiwal Jerzego Owsiaka?!

Jerzy Owsiak / fot. Mateusz Włodarczyk / wikimedia

W wakacje pociągi jadące z Krakowa mogą nie zatrzymać się w Kostrzynie, gdzie od lat organizowany jest festiwal Jurka Owsiaka – Przystanek Woodstock (dziś oficjalnie zwany Pol’And’Rock Festival). Koleje mają omijać stację przed, w trakcie i po festiwalu. Władze PKP rzekomo chcą dbać o komfort i bezpieczeństwo pasażerów, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Sprawę opisał OKO.press.

Czytelnik tego portalu przesłał redakcji maila od Janusza Małka, wicedyrektora Biura Rozwoju Oferty i Produktów PKP Intercity. Wiadomość jest z 6 czerwca i miała dotrzeć m.in. do Mirosława Skubiszyńskiego z Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym PKP PLK i Łukasza Bieniasza, specjalisty ds. konstrukcji zastępczego rozkładu jazdy w PKP PLK.

Stacje w Kostrzynie miałoby ominąć aż 18 pociągów. Zmiana w rozkładzie trwałaby od 31 lipca do 5 sierpnia.

Według rozkładu z dworca Kraków Główny do Kostrzyna dotrzemy trzema pociągami, a ze stacji Kraków Płaszów – tylko jednym. Czy w tym roku dotrzemy nimi na Pol’And’Rock Festival?

  • Na stacjach Kraków Główny oraz Kraków Płaszów zatrzymuje się pociąg IC Matejko, jadący z Przemyśla do Świnoujścia. 
  • Przez Dworzec Główny przejeżdża IC Mehoffer, realizujący trasę Przemyśl Główny – Szczecin Główny.
  • Z Krakowa Głównego wyrusza pociąg TLK Wolin, którego stacją docelową jest Świnoujście. 

Redakcja KRKnews.pl zapytała rzecznik PKP Intercity, Katarzynę Grzduk, czy w wakacje będzie można dotrzeć z Krakowa do Kostrzyna pociągami PKP Intercity. Na odpowiedź czekamy.

Rekordowy sezon

Rzeczniczka w korespondencji z OKOpress nie podważyła prawdziwości maila ani nie zaprzeczyła, że PKP nie będzie dokonywało zmian w rozkładzie. Poinformowała, że okresie wakacyjnym zostanie uruchomione dodatkowe 40 składów. Ma być to rekordowy sezon dla spółki.

Na dodatek – wg rzeczniczki – władze PKP Intercity miały być zaskoczone decyzją Przewozów Regionalnych o wycofaniu dodatkowych pociągów podczas festiwalu. PKP ma analizować „w jaki sposób decyzja Przewozów Regionalnych o rezygnacji z uruchomienia pociągów specjalnych na to wydarzenie, może wpłynąć na bezpieczną i sprawną realizację połączeń zaplanowanych przez PKP Intercity.”

Nie będzie pociągów na festiwal?

Obecnie z dodatkowych przewozów pasażerów na festiwal zrezygnowały Przewozy Regionalne. Taka decyzja zapadła po raz pierwszy w historii imprezy organizowanej przez Jurka Owsiaka. Spółka twierdzi, że powodem rezygnacji są straty wywołane dewastacjami pojazdów. 

Z kolei rzecznik WOŚP Krzysztof Dobies zaprzecza tym informacjom. Wolontariusze Pokojowego Patrolu mieli sprawdzać każdy pociąg, a pracownicy kolei nigdy nie zgłaszali problemów.

Więcej informacji o sprawie znajdziecie tutaj.

Kultowy festiwal

Pol’And’Rock Festival jest organizowany od 1995 roku. Wcześniej funkcjonował pod nazwą Przystanek Woodstock. Jest to darmowy festiwal muzyczny organizowany przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której przewodzi Jerzy Owsiak.

Impreza ma być podziękowaniem dla wolontariuszy WOŚP. Na scenie można było zobaczyć polskie i światowe gwiazdy m.in. Judas Priest czy Prodigy. W cyklu spotkań Akademia Sztuk Przepięknych brali udział m.in. Filip Chajzer, Robert Biedroń, Lech Wałęsa, Maciej Orłoś czy Marek Piwowski.

Więcej w OKO.press.

OKO.press/just.

 

Zobacz także