Podhale – na górskim szlaku

Lubisz piesze wędrówki dolinami i wąwozami głęboko wciętymi przez górskie potoki, polany z bacówkami, gdzie prowadzony jest tradycyjny wypas owiec, strome leśne ścieżki ku monumentalnym skalistym szczytom…? Jeśli tak daj się porwać w Tatry i na Podhale – to świetny kierunek na weekendowy wypad i dłuższy pobyt, korzysta z niego wielu turystów i po mimo tego, że „Zakopianka” często stoi w korkach, a najpopularniejsze szlaki codziennie zadeptują turyści, w okolicy można odnaleźć wiele zacisznych miejsc, gdzie widoki zapierają dech w piersiach…

Tatry i Podhale to rejon o wyjątkowych walorach turystycznych. Z jednej strony urzeka dzika przyroda i górski krajobraz, z drugiej strony, przyciąga żywy podhalański folklor, na czele z muzyką, strojem, tańcem oraz ogniem w oczach i w góralskiej, niepokornej duszy. Piękno przyrody, urok historycznych pamiątek i drewnianej architektury tworzą niepowtarzalną mieszankę, którą chce się oglądać o każdej porze roku. Bardzo ważne jest abyś pamiętał, że na górskiej ścieżce jesteśmy tylko gośćmi, a gospodarzem jest dzika przygoda. Dlatego nigdy nie pozostawiaj po sobie śladów, nie schodź ze szlaku,  śmieci pakuj do plecaka, nie dokarmiaj zwierząt, nie hałasuj, nie rozpalaj ognia i nie biwakuj w miejscach do tego niewyznaczonych. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo poprzez właściwy ubiór i ekwipunek. Pogoda w górach bywa zmienna, dlatego opcja na cebulkę doskonale się sprawdzi.

Wiele osób obawia się wyjścia na szlak z dzieciakami. Nie są pewni, czy najmłodsi poradzą sobie z długą i wyczerpująca wędrówką. Bez obaw, dzieci mają mnóstwo energii. Wystarczy tylko dopasować właściwy szlak i zapewnić dzieciom atrakcje – obserwacje roślin i zwierząt, przerwy na wypoczynek i krótką zabawę, a satysfakcja ze wspólnego zdobycia szczytu będzie ogromna!

1

Zdjęcie 1 z 9

Na rodzinną wycieczkę z małymi wędrowcami doskonale sprawdzi się trasa na Trzy Korony ze Sromowiec Niżnych. Najpierw powędruj żółtym szlakiem, możesz wstąpić do Pawilonu Edukacyjnego Pienińskiego Parku Narodowego, gdzie podczas zwiedzania wystawy poznasz przyrodę i dziedzictwo kulturowe okolicy. Obok Schroniska PTTK Trzy Korony zaczyna się górska ścieżka. Szlak podąża malowniczym Wąwozem Szopczańskim o stromych skalnych ścianach. Jest świeżo wyremontowany, więc nie mamy co liczyć na krętą górską ścieżynę, a raczej ubity gresowy trakt i niekończące się schody. Taka moda ostatnio w naszych górach zapanowała, co robić?

Dnem wąwozu płynie Szopczański Potok. Wąwóz porasta bardzo bogaty drzewostan – z jaworem, sosną, lipą, modrzewiem, świerkiem, jodłą, bukiem, jarzębiną i wieloma krzewami. Na skałach występują bardzo rzadkie gatunki roślin wapieniolubnych. Ostatni fragment podejścia pokonasz przez las i dotrzesz na przełęcz Szopka Znajdziesz tu wygodne miejsce na piknik z dużą ilością ławeczek i widokiem na Tatry – świetne miejsce na chwilę wytchnienia. Z przełęczy Szopka niebieski szlak wiedzie pod szczyt Trzech Koron – to łagodna ścieżka przez las do pokonania w 45 min. Z małym dzieckiem wędrówka może zająć nieco więcej czasu, po godzinie dotrzesz na polanę u podnóża szczytu, gdzie znajduje się kasa biletowa pobierająca opłaty za wejście na Okrąglicę (skałę stanowiącą najwyższy szczyt Trzech Koron – 982 m n.p.m.).

Atak szczytowy przeprowadzisz zatem po stalowych schodach trzymając się poręczy i uchwytów. Widok jest imponujący! Zobaczysz Tatry, zamglone Jezioro Czorsztyńskie, odległe Pilsko i Babią Górę, masyw Gorców z Lubaniem oraz pasmo Radziejowej z Przechybą w Beskidzie Sądeckim. Dalej ruszaj  niebieskim szlakiem w półgodzinną wędrówkę na Polanę Kosarzyska, gdzie skręcisz w prawo na zielony szlak powrotny w kierunku Sromowców. Bardzo przyjemna i niezbyt trudna ścieżka trawersuje strome zbocze z ukrytymi gdzieniegdzie skałami. Całe zejście zajmie Ci ok 1,5 h. To świetna wycieczka dla małych turystów.

Jeśli szukasz innych pomysłów na wycieczki podhalańskimi szlakami z pomocą przyjdą przewodniki” „Podróżuj po Małopolsce w rytmie eko”, wejdź na… i planuj swoje wymarzone wyprawy.

 

Najnowsze

Co w Krakowie