Podtopienia w Małopolsce (zdjęcia). Pierwsza pomoc trafia do poszkodowanych

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego

W Krakowie skutków ostatnich ulew nie widać, ale w Małopolsce doszło do wielu podtopień i zniszczeń. Pierwsza pomoc trafia już do poszkodowanych.

W niektórych powiatach Małopolski zniszczenia są ogromne. Podtopionych zostało 345 budynków i 103 odcinki dróg. Niektóre drogi są nieprzejezdne.

Zobacz podtopienia w Małopolsce (zdjęcia – Urząd Marszałkowski)

Podtopienia w Małopolsce

Podtopienia w Małopolsce
Obraz 1 z 14

Pierwsze zasiłki

Jak informuje Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego, są już pierwsze przelewy z pieniędzmi na pomoc poszkodowanym. Wójt gminy Raciechowice jako pierwszy wystąpił  o zasiłki do 6 tys. złotych dla 50 gospodarstw domowych. – 300 tysięcy złotych już przekazaliśmy na rachunek gminy – podkreśla rzeczniczka wojewody.

Kolejne środki na wypłatę zasiłków dla poszkodowanych wskutek ostatnich ulew trafiły one do:
– gminy Lubień – 18 000 zł,
– gmina Mszana Dolna – 50 000 zł,
– gmina Tymbark – 30 000 zł,
– gminy Jodłownik – 240 000 zł,
– gminy Łapanów – 181 000 zł,
– gminy Pcim – 30 000 zł,
– gminy Wiśniowa – 174 000 zł,
– gminy Dobczyce – 25 000 zł,
– miasta Mszana Dolna – 20 000 zł.

Łącznie 22 czerwca Urząd Wojewódzki przekazał na rachunki bankowe 10 gmin kwotę 1,068 mln złotych.

Z kolei Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję w trybie pilnym o przekazaniu 2 mln zł w formie pomocy finansowej gminom i powiatom, które ucierpiały podczas ostatnich ulewnych opadów deszczu. Ponadto Zarząd Województwa przeznaczy 1,5 mln zł z rezerwy na zarządzanie kryzysowe z przeznaczeniem na usuwanie skutków powodzi na podległych Urzędowi Marszałkowskiemu drogach wojewódzkich.

Wody w rzekach przybywa

Jak informują służby wojewody, na Wiśle, Rabie i Białce przekroczone są stany alarmowe. W kilku rzekach (Soła, Skawa, Raba, Dunajec, Biały Dunajec, Kamienica, Łososina, Biała, Ropa i Sękówka) woda podniosła się powyżej stanów ostrzegawczych.

„Przez obszar województwa małopolskiego przemieszcza się kolejny front atmosferyczny z komórkami burzowymi. W kulminacji prognozowany jest lokalny opad do 50 mm. Straż Pożarna nie odnotowuje istotnych zdarzeń związanych z sytuacją hydro-meteorologiczną. Na rzekach notuje się wzrosty poziomów wód związane z opadami i spływem wód powierzchniowych. Na zbiornikach retencyjnych odtwarzana jest rezerwa powodziowa” – czytamy w wieczornym komunikacie o sytuacji pogodowej w Małopolsce.

Alarmy przeciwpowodziowe zostały wprowadzone w powiatach bocheńskim (gminy: Łapanów, miasto Bochnia, gmina Bochnia), myślenickim, limanowskim, oświęcimskim. W gminie Łapsze Niżne (pow. nowotarski) obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe.

GS

Zobacz także