Podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych przesunięte na lipiec. Z powodu koronawirusa

krakow.pl

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przesunął termin prowadzenia podwyżki czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych. Zapowiadane zmiany wysokości czynszów wejdą w życie 1 lipca. Obecnie obowiązujące stawki zostały zamrożone na czas epidemii koronawirusa.

„Przesunięcie terminu wdrożenia czynszów w miejskich zasobach mieszkalnych nastąpiło poprzez podpisanie i wdrożenie stosownych zarządzeń przez prezydenta Jacka Majchrowskiego. W ten sposób miasto rozszerza krakowski pakiet wsparcia przedsiębiorców na szerszą grupę mieszkańców, w szczególności na lokatorów miejskich lokali mieszkalnych” – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Krakowa.

„Pierwsza od 12 lat zmiana wysokości czynszów w mieszkaniach komunalnych i socjalnych miasta Krakowa miała wejść w życie od 1 maja tego roku. Jednak obecna sytuacja społeczna, niejasne losy miejsc pracy i przedsiębiorców, problemy gospodarcze i społeczne mieszkańców powoduje „zamrożenie” obecnych czynszów na czas epidemii. Utrzymanie wysokości czynszów na dotychczasowym poziomie przez kolejne miesiące będzie stanowić znaczącą ulgę dla budżetów wielu krakowian w newralgicznym okresie walki z epidemią i jej skutkami”  – argumentują urzędnicy. „Podkreślić należy, że koszty związane z podjętą decyzją są znaczące – z tytułu podwyższenia wysokości czynszów do budżetu miasta w maju i czerwcu br. miało wpłynąć dodatkowo ponad 3,3 miliona złotych” – dodają urzędnicy.

Magistrat przypomina o możliwości wnioskowania o obniżki czynszów ze względu na indywidualną sytuację ekonomiczno-społeczną rodzin zamieszkujących w miejskich lokalach. W tej sprawie wnioski należy przesyłać elektronicznie do Zarządu Budynków Komunalnych.

GS

Zobacz także