Na parkingu podziemnym powstało lodowisko. I to nie byle jakie, bo związane z dyscypliną olimpijską. Od czwartku, 6 grudnia, na parkingu podziemnym TAURON Areny Kraków każdy chętny będzie mógł spróbować swoich sił w curlingu. Na treningi zaprasza Krakowski Klub Curlingowy.
Na parkingu podziemnym TAURON Areny Kraków (wejście od strony ul. Dąbskiej/ parkingu autobusowego) zbudowane zostały dwa tory o pełnowymiarowej długości. Obiekt będzie do do 24 marca 22024 roku.
– Curling to sport, którego może spróbować każdy niezależnie od wieku, kondycji, płci, sprawności. Co więcej, jest świetną formą integracji i dobrej zabawy. Pozwala też spróbować czegoś nowego, zakosztować żyłki rywalizacji oraz cieszyć się ze wspólnych chwil spędzonych z bliskimi – mówi Agnieszka Wojtysiak, Rzecznik Prasowy Krakowskiego Klubu Curlingowego.
Tory będą dostępne od worku do niedzieli w godzinach od 16.00 do 22.00 ( w weekendy od godziny 14.00). W tym czasie każdy będzie mógł wejść na tor, wykupując bilet wstępu i pod okiem instruktora bawić się z innymi uczestnikami curlingiem. Istnieje również możliwość rezerwacji całego toru wraz z opiekę instruktorską. Uczestnicy zajęć będą mieli zapewniony sprzęt sportowy i akcesoria niezbędne do zabawy / gry w curling. Więcej informacji odnośnie cennika i godzin otwarcia na stronie curlingwkrakowie.pl
Krakowski Klub Curlingowy zaprasza także na dodatkowe wydarzenia. Będą to m.in. bezpłatne treningi otwarte. Najbliższe z nich odbędą się 6, 7 i 8 grudnia 2023 r. (środa, czwartek, piątek) w godz. 17:00-19:00 oraz 9 i 10 grudnia 2023 r. (sobota, niedziela) w godz. 14:00-16:00. W tych dniach będzie można także zapisać się do Klubu – 16 grudnia (sobota) rozpoczną się szkolenia dla nowych curlerów.
W dniach 15-17 grudnia 2023 r. planowany jest Turniej 8 Miast, a w dniach 17 i 18 lutego 2024 r. zajęcia w ramach „Ferii z curlingiem”. Klub planuje też rozgrywki Ligi Par, Ligi KKC oraz Turniej Juniorów.
Curling to zimowy sport olimpijski, w którym najważniejsze są precyzja i taktyka. Uprawiać go mogą wszyscy niezależnie od płci, stopnia sprawności czy wieku. W curling można grać od 6 do 100 lat. Grać można na lodzie sztucznym lub naturalnym, po odpowiednim przygotowaniu. Jest to sport integracyjny, a także uprawiany przez osoby niepełnosprawne na wózkach.
Curling rozgrywany jest na tafli lodu w kształcie prostokąta, na której narysowane są dwa zestawy specjalnych kół, zwanych domami. W grze mogą wziąć udział dwa zespoły składające się z czterech zawodników. Każdej drużynie przyznawane jest po 8 kamieni w różnych kolorach, a rozgrywka polega na ich naprzemiennych ślizgach – raz jednej drużyny, raz drugiej.
Celem gry jest umieszczenie kamieni jak najbliżej środka koła (domu). Wygrywa ta drużyna, która ma więcej kamieni w domu. Punktowane są tylko kamienie będące bliżej środka domu niż kamienie przeciwnika.
Aby zapanować nad torem ruchu kamienia, trzeba nadać mu odpowiedni kąt i rotację. W celu ulepszenia trajektorii ruchu kamienia dopuszczalne jest szczotkowanie tafli lodu, co polepsza jego tor oraz zwiększa odległość. Jeden mecz curlingowy ma zazwyczaj osiem rund (endów), a w jednej rundzie gry można zdobyć maksymalnie osiem punktów. Aby wygrać, należy obrać odpowiednią taktykę.
Patrycja Bliska